Керівні принципи ООН з питань внутрішнього переміщення всередині країни

Керівні принципи ООН з питань внутрішнього переміщення всередині країни (документ ООН E/CN.4/1998/53/Add/2 F) ратифіковано Україною 17.04.1998;

(https://www.ohchr.org/Documents/Issues/IDPersons/GPUkrainian.pdf);

Міжнародні стандарти щодо внутрішнього переміщення, а саме, Керівні принципи з питання переміщення осіб всередині країни (далі – Керівні принципи) розроблені представником Генерального секретаря Організації Обʼєднаних Націй з питань внутрішньо переміщених осіб за вимогою держав-членів ООН для розроблення відповідної нормативної бази щодо внутрішнього переміщення.Керівні принципи розʼяснюють міжнародні правові норми, особливо щодо міжнародного права прав людини і міжнародного гуманітарного права, які найбільше стосуються ситуацій внутрішнього переміщення.

Офіційно представлені ООН у 1998 році Керівні принципи з того часу одержали широке міжнародне визнання. У вересні 2005 році усі 196 глав держав і урядів, що зібралися в Нью-Йорку на Всесвітній саміт, одностайно визнали ці принципи “важливою міжнародною базою для захисту внутрішньо переміщених осіб”. Генеральна асамблея ООН не лише схвалила той факт, що «зростаюча кількість держав, агенцій Організації Об'єднаних Націй і регіональних та неурядових організацій застосовує їх як стандарт», але також і заохочувала, зокрема використовувати Керівні принципи при розробці національного законодавства і програм.

Комітет Міністрів Ради Європи, “підкреслюючи свою прихильність до суті та положень Керівних принципів ООН і свою готовність запровадити їх у національне законодавство і програми держав-членів, рекомендує державам-членам під час формулювання національного законодавства і практики, коли зіштовхуються із внутрішнім переміщенням, керуватися Керівними принципами ООН з питання переміщення осіб всередині країни й іншими відповідними міжнародними інструментами з прав людини або гуманітарного права.

Парламентська асамблея Ради Європи визнала, що «Керівні принципи» «складають стандарт для урядів та інших відповідальних органів влади і міжурядових організацій, і є важливим інструментом у їхній роботі з переміщеними особами».

Уряд України підтримав Керівні принципи на Всесвітньому Саміті 2005 року, за допомогою Рекомендації, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи, через надання згоди щодо рішень, прийнятих Організацією з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), а також підтвердив застосовність Керівних принципів до поточної кризи переміщення в Україні.