08/07/2022 15:45

Уповноважений прокоментував доповідь ММ ООН з прав людини в Україні за період від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого до 15 травня 2022 року

Під час засідання Ради ООН, що відбулося 5 липня в Женеві, дискутувалася доповідь Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. Доповідь охоплює період події з початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну 24 лютого до 15 травня 2022 року.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець відзначає, що починаючи з 2014 року Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні виконує надважливу роботу та ретельно слідкує за дотриманням прав людини та випадками порушення норм міжнародного права, допомагаючи органам державної влади в Україні мати надійне джерело перевіреної інформації. Ґрунтуючись на їхніх доповідях, країна має політичну підтримку країн-учасниць ООН, що відображено у щорічних та тематичних резолюціях Генеральної Асамблеї.

Вочевидь, м’які формулювання і нейтральна мова останньої доповіді Моніторингової Місії ООН, збігається з традиціями та мандатом інституції, але викликає обурення в українського суспільства, яке  понад 5 місяців перебуває в умовах повномасштабної війни та щоденній боротьбі за державність, незалежність, європейські цінності, віддаючи в ній найцінніше - свої життя.

«Важливо казати прямо, що Російська Федерація веде війну не тільки проти Збройних Сил України, вона веде війну проти всього українського народу і першими її жертвами стає цивільне населення українських міст і селищ. Крім того, знищується промисловість і цивільна інфраструктура, випалюються поля з врожаєм. Україна очікує, що в цій боротьбі правда є найточнішою зброєю. Тому, варто говорити не тільки про окремі факти порушень, вказуючи на “обох сторін”, а й про причини, які призвели до масового порушення прав людини, обсяг таких порушень та їхні нищівні наслідки», - наголошує Омбудсман.

Він також акцентує увагу на відсутності доступу у міжнародних організацій, попри їхній мандат, до жертв порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях та територіях, де ведуться активні бойові дії. Відсутній доступ до військовополонених та цивільних заручників, яких утримує Російська Федерація. Відсутній доступ і контроль до ексгумації та поховання жертв серед цивільного населення, зокрема в Маріуполі, що призводить до знищення доказів геноциду, який вчиняє Росія на українських землях.

На думку Уповноваженого, Моніторингова Місія ООН з прав людини в Україні, як і інші агенції ООН, повинні приділяти більше уваги механізму цивільно-військової координації - UN-CMCoord - та тісніше взаємодіяти з органами державної влади, які опікуються питаннями захисту прав людини та гуманітарного реагування в умовах війни.

Українські правоохоронні органи ретельно розслідують факти порушень прав людини, аби ті, хто вчиняють злочини проти українців були покарані. Українська судова влада стоїть на захисті прав людини. Попри неоднозначну “нейтральну” оцінку подій в Україні у доповіді Моніторингової місії з прав людини та незбалансоване викладення інформації про порушення міжнародного гуманітарного права та прав людини, цим фактам буде забезпечено своєчасне, ефективне та неупереджене розслідування.

«Ми цивілізована держава, яка прагне жити у мирі та безпеці, дотримуючись норм міжнародного права. Як Омбудсман, готовий до співпраці задля додержання прав і свобод людини й громадянина та налагодження взаємодії між органами державної влади та міжнародними організаціями задля перемоги, безумовною складовою якої є безпека цивільного населення», - резюмує Дмитро Лубінець.