01/11/2022 12:01

Уповноважений: Докладу зусиль до того, щоб застосування норм Стамбульської конвенції посилило захист прав жінок в Україні

1 листопада 2022 року для України набирає чинності Стамбульська конвенція.

Відповідно до неї, постраждалим особам забезпечується якнайкращий захист і підтримка, сприяння їхньому фізичному, психологічному та соціальному відновленню, через такі заходи:

📍 застосування захисних приписів;

📍 забезпечення інформування постраждалих про їхні права та можливості отримання допомоги та захисту;

📍 забезпечення діяльності спеціалізованих служб підтримки;

📍 не замовчування проблеми домашнього насильства;

📍 захист і підтримка дітей – свідків домашнього насильства.

Незважаючи на важливість питання, особливо в умовах тривалої війни, існують міфи про Стамбульську конвенцію.

Наприклад, Стамбульська конвенція вводить у національне законодавство України поняття «ґендер», яке буде негативно впливати на інститут сім’ї, водночас поняття «ґендерної рівності» як рівний правовий статус жінок і чоловіків використовується у Законі України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків з 2005 року і не несе жодної шкоди.

Противники Стамбульської конвенції в Україні також апелюють тим, що остання суперечить релігійним традиціям та релігії в Україні. Однак Конвенція не регулює релігійні норми чи вірування, а передбачає, що культура, звичаї, релігія, традиції або так звана «честь» не повинні розглядатися як виправдання будь-якого акту насильства.

Міфи та домисли про Стамбульську конвенцію поширюють в інформаційному полі здебільшого люди, які не дослідили детально її текст, який, до речі, є у відкритому доступі перекладений українською мовою.

Омбудсман України Дмитро Лубінець закликає критично підходити до будь-якої неперевіреної інформації, вивчати першоджерела та пам’ятати, що Стамбульська конвенція має на меті не розколоти, а консолідувати зусилля задля подолання насильства стосовно жінок та домашнього насильства.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини докладе зусиль до того, щоб застосування норм Стамбульської конвенції й гармонізація українського законодавства відповідно до міжнародних стандартів посилили захист прав жінок в Україні.

Більше інформації, що розвінчує міфи про Стамбульську  конвенцію, в матеріалі Council of Europe Office In Ukraine

https://rm.coe.int/ukr-2020-brochure-ic-myths.../1680a07ee9

Підписуйтесь також на громадський проєкт Ґендер в деталях і не бійтеся повідомляти про відомі факти порушень до Консультаційного центру Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

🏢 особисто за адресою: м. Київ, вул. Інститутська, 21/8 (найближчі станції - метро «Кловська», «Арсенальна»)

☎️ за номерами телефону: 0800-50-17-20 (безкоштовно в межах України)

📞 044-299-74-08 (для дзвінків з-за кордону)

📧 електронною поштою: hotline@ombudsman.gov.ua