25/08/2023 09:41

Участь органу опіки та піклування у вирішенні спорів між батьками

Сім'я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього.

Так визначено у Законі України «Про охорону дитинства». Свідомі батьки, піклуючись про найкращі інтереси дитини, дотримуються цих вимог. Проте є приклади несвідомого батьківства, коли невміння подружжя спілкуватися між собою і небажання домовлятися затьмарюють потреби дитини й турботу про її добробут.

З ким проживатимуть діти після розлучення? Яка черговість спілкування з кожним з батьків? Часто відповіді на ці запитання дають не мама з татом і навіть не діти, думка та згода яких з досягненням певного віку заслуховується і враховується, а органи опіки та піклування або суд.    

Відповідно до статей 158, 159 Сімейного кодексу України кожен з батьків має право звернутися до органів опіки та піклування або до суду для вирішення питання визначення своєї участі у вихованні дитини.

Пунктом 73 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.08.2008 № 866, визначено, що розв’язання спору між батьками один з батьків, хто проживає окремо від дитини, подає службі у справах дітей за місцем проживання дитини наступні документи:

- заяву;

- копію паспорта;

- довідку з місця реєстрації (проживання);

- копію свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу (у разі наявності);

- копію свідоцтва про народження дитини.

Участь у вихованні дитини та у разі потреби порядок зустрічей з дитиною встановлюється рішенням районної, районної у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади з урахуванням висновку служби у справах дітей.

Рішення органу опіки та піклування є обов’язковим до виконання. Водночас, якщо один із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди в спілкуванні з дитиною та у її вихованні, ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, інший із батьків має право звернутися до суду про усунення цих перешкод відповідно до статті 159 Сімейного кодексу України.

Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини: періодичні зустрічі, спільний відпочинок, місце та час їхнього спілкування тощо. В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи.

За заявою зацікавленої сторони суд може зупинити виконання рішення органу опіки та піклування до вирішення спору.

Нагадуємо, якщо органи державної влади порушують Ваше право на отримання необхідної допомоги, передбаченої законодавством, невідкладно звертайтесь за допомогою до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.