30/08/2023 11:16

Представник Уповноваженого Олена Фролова взяла участь у спільному засіданні підкомітетів парламентського Комітету з питань правової політики

Представник Уповноваженого в системі судоустрою з права на справедливе правосуддя та представництва в Конституційному Суді України Олена Фролова взяла участь у спільному засіданні підкомітетів Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, яке було проведене 29 серпня.

Дискусія відбувалась під керівництвом голови Комітету, за участі народних депутатів України – членів Комітету, розробника законопроєкту та керівництва Міністерства юстиції України.

Предметом обговорення став розроблений законопроєкт «Про внесення змін до Цивільного кодексу України та Цивільно- процесуального кодексу України щодо відшкодування шкоди, пов’язаної із перенесенням фізичною особою болю та жалю, а також витрат, направлених на переобладнання життя».

Метою законопроєкту є удосконалення національного законодавства відповідно до вимог міжнародних норм і стандартів щодо відшкодування збитків, пов’язаних із перенесенням фізичною особою болю та жалю, а також витрат, направлених на переобладнання життя.

У своєму виступі Представник Уповноваженого Олена Фролова наголосила на необхідності підтримки вектору законодавчого удосконалення майнової (матеріальної) та моральної шкоди. Водночас висловила зауваження щодо невідповідності положень розробленого законопроєкту окремим статтям Конституції України, необхідності доопрацювання в частині його назви, потреби у внесенні комплексних змін до інших актів законодавства, дотримання вимоги правової визначеності законодавства.

Олена Фролова підтримала побоювання інших учасників дискусії  щодо пропозиції проєкту закону внести зміни до Цивільного кодексу України, відповідно до яких винна сторона (інша особа), яка застосувала фізичний або психічний тиск до іншої сторони, зобов’язана буде відшкодувати їй в повному (фактичному) розмірі збитки, що завдані у зв’язку з вчиненням цього правочину.

Нагадуємо, що наразі чинна частина друга статті 231 вказаного Кодексу визначає, що винна сторона (інша особа), яка застосувала фізичний або психічний тиск до другої сторони, зобов’язана відшкодувати їй збитки саме у подвійному розмірі та моральну шкоду, що завдані у зв’язку з вчиненням цього правочину.

Учасники дискусії дійшли до висновку, що перш ніж реєструвати законопроєкт у Верховній Раді України існує необхідність проведення ґрунтовного аналізу судової практики з порушеного питання, залучення міжнародних партнерів, представників експертного та наукового середовища,  громадського сектору, а також дотримання вимог нещодавно ухваленого Закону України «Про правотворчу діяльність».