28/04/2025 15:18

Представниця Уповноваженого з прав дитини взяла участь у панельній дискусії «Партнерство для втілення прав дітей на сім’ю»

Представниця Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова взяла участь у панельній дискусії «Партнерство для втілення прав дітей на сім’ю», організованій Міжнародною благодійною  організацією «СОС Дитячі Містечка» Україна.

Громадське обговорення відбулося за підсумками реалізації  в  Україні  проєкту «Право на сім’ю».  Проєкт спрямований на забезпечення прав кожної дитини на виховання в сім’ї та на  впровадження  реформи  деінституалізації – перехід  від інтернатних закладів до сімейних форм виховання.

Проєкт впроваджується в п’яти країнах світу, в тому числі й в Україні, за підтримки Федерального Міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини. В Україні реалізація проєкту здійснюється  на  трьох  рівнях  —  національному, обласному   та   громадському,   зокрема, в 7  громадах Київської  та  Івано-Франківської областей. Суть проєкту: розвиток соціальних послуг у громадах, підтримка вразливих  родин, навчання  фахівців, просування  сімейних  форм виховання та адвокація деінституалізації.

Дискусія об’єднала представників громад, міжнародних партнерів, батьків-вихователів та фахівців соціальної сфери неурядових організацій навколо спільної мети — забезпечення найкращих інтересів дитини.

Під обговорення  акцентували на необхідності:

  • збільшення  кількості фахівців у службах у справах дітей (з  2021  року штат скоротився на третину);
  • належна координація на регіональному   рівні,  де  за  кожною конкретною дитиною мають бути закріплені відповідні спеціалісти;
  • посилення й поглиблення знань фахівців у сфері захисту дитинства;
  • посилення координації та контролю за наданими послугами, зокрема, і  на центральному рівні.

Представниця Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова зазначила: «Проєкт «Право на сім’ю» показав, як можна надавати якісну послугу дітям, в тому числі батькам-вихователям, для забезпечення найкращих інтересів дитини. Модель сімейного виховання продемонстрована в 7 громадах.  Це чудовий приклад того, як можна працювати на рівні країни у 1500 громадах.  Ми фіксуємо кадрову нестачу, брак фахової підготовки, перевантаження служб. Потрібна не тільки мотивація, а й система, яка посилить сімейне  виховання на рівні громад. І ці зміни мають бути підтримані на рівнях політики, підготовки кадрів та контролю за якістю».

На важливому акцентували учасники дискусії. Ірина Постоловська, заступниця Міністра соціальної політики: «Ми підтримуємо ініціативи громад і фахових організацій, які вже допомагали дітям, і поступово інтегруємо їх у державну політику. Йдеться про розвиток життєстійкості, батьківських компетенцій, раннє втручання та інші важливі послуги для родини з дітей». Ірина Тулякова, голова Координаційного центру: «Попри війну і виклики, громади демонструють здатність розвивати ефективні сімейні форми виховання. Проєкт став не просто підтримкою, а й базою для формування державної стратегії».

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини високо оцінює роботу МБО «СОС Дитячі Містечка» Україна, як  партнера в темі захисту прав дитини на сім’ю, а також наголошує на важливості системної координації та кадрового посилення на всіх рівнях реалізації реформ.

Захист права дитини на сімейне середовище – це обов’язок держави, закріплений у міжнародних документах і Конституції України. Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини продовжуватиме сприяти моніторингу, експертному супроводу та формуванню механізмів забезпечення цього права в умовах війни та відбудови.