20/06/2023 15:24

Омбудсман: будь-якому насильству немає місця в українському суспільстві!

20 червня цього року минає рівно рік, як Україна ратифікувала Стамбульську конвенцію - Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами.

Про це повідомив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

«Домашнє та сексуальне насильство, зґвалтування, домагання, примусові стерилізації, аборти і навіть примусові шлюби – це далеко не повний перелік жахіть у світі, з якими довелося стикатися у своєму житті жінкам та дівчатам», - зазначив він.

Коли проблема набула загрозливих масштабів, європейські країни вирішили діяти. Радою Європи був розроблений документ, який визнавав насильство проти жінок та дівчат порушенням прав людини і формою дискримінації, та запропонував стратегії для викорінення цих ганебних явищ.

За словами Уповноваженого, Стамбульська конвенція визнана основним правовим документом із запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству та має на меті консолідувати зусилля задля подолання цих явищ. Затвердження Стамбульської конвенції в Україні було ключовою рекомендацією Омбудсмана упродовж останніх років. 

Основними цілями Стамбульської конвенції є: захист жінок від усіх видів насильства та запобігання, переслідування і викорінення насильства проти жінок та домашнього насильства; сприяння викоріненню всіх видів дискримінації жінок, сприяння рівноправності між жінками та чоловіками та розширення прав жінок; сприяння міжнародній співпраці, спрямованій проти цих видів насильства.

«На жаль, з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну Стамбульська конвенція стала, як ніколи,  актуальною. Адже випадки сексуального насильства під час війни набули страхітливих масштабів. Офісом Генпрокурора вже зафіксовано 190 фактів сексуального насильства: з них 136 - проти жінок, неповнолітніх – 13. Найстаршій постраждалій – 82, наймолодшій – 4 роки», - констатував Омбудсман України.

Водночас Уповноважений нагадав, що злочини сексуального насильства росіян проти українських жінок і дітей фіксуються в Україні ще з 2014 року.

«Офіс Омбудсмана продовжує фіксувати ці злочини. Російські військовослужбовці вчиняють злочини сексуального насильства на всій тимчасово окупованій території України. Це перетворилося на цілу систему залякування цивільного населення. Але жоден злочинець не уникне покарання!» - наголосив Дмитро Лубінець.

За його словами, метою Стамбульської конвенції є запобігання насильству, захист постраждалих і боротьба з безкарністю злочинців. Завдяки цьому документу настає кримінальна відповідальність за психологічне, фізичне насильство, переслідування, сексуальне насильство, зокрема зґвалтування, сексуальне домагання, а кривдники несуть серйозну відповідальність за свої діяння.

Крім того, відповідно до конвенції, постраждалим особам передбачено якнайкращий захист і підтримка, сприяння їх фізичному, психологічному та соціальному відновленню, а саме: застосування захисних приписів; забезпечення інформування постраждалих про їхні права та можливості отримання допомоги та захисту; забезпечення діяльності спеціалізованих служб підтримки; не замовчування проблеми домашнього насильства; захист і підтримка дітей – свідків домашнього насильства.

Але ратифікація Стамбульської конвенції — не панацея. Для того, щоб норми запрацювали на практиці, необхідно внести відповідні зміни до українського законодавства, але найголовніше — змінити сприйняття питань насильства у суспільній свідомості.

«Офіс Омбудсмана, зі свого боку, докладатиме всіх зусиль, аби застосування норм Стамбульської конвенції та адаптація українського законодавства відповідно до міжнародних стандартів запобігали домашньому насильству та захистили права жінок в Україні. Будь-якому насильству немає місця в українському суспільстві!» - підкреслив Уповноважений.