28/09/2022 14:15

Офіс Омбудсмана долучився до публічного обговорення «Домашнє насильство в Україні: реагування в умовах війни (І півріччя)»

Заступник начальника відділу запобігання домашньому насильству і торгівлі людьми Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олена Антоненко взяла участь в публічному онлайн-обговоренні «Домашнє насильство в Україні: реагування в умовах війни (І півріччя)».

До заходу долучилися представники Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем», які надали інформацію щодо статистичних даних та основних тенденцій в частині вчинення домашнього насильства протягом І півріччя 2022 року за результатами проведеного дослідження Аналітичного Центру ЮрФем «Домашнє насильство в Україні: реагування в умовах війни (І півріччя 2022 року)».

Учасники обговорили виклики щодо запобігання та реагування на домашнє насильство, які виникають перед органами державної влади, зокрема правоохоронними органами та судами та можливих рекомендацій для подолання таких викликів.

Під час обговорення Олена Антоненко зазначила, що протягом I півріччя 2022 року до Уповноваженого надійшло 67 звернень про порушення прав осіб, які постраждали від домашнього насильства, а за аналогічний період 2021 року надійшло 110 таких звернень. На зменшення кількості таких звернень впливає широкомасштабна збройна агресія Російської Федерації проти України, зокрема тимчасова окупація окремих територій України.

З метою з’ясування інформації про стан реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству протягом I півріччя 2022 року здійснено 10 безвиїзних перевірок щодо взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у цій сфері, функціонування спеціалізованих служб підтримки для осіб, які постраждали від домашнього насильства, документування результатів медичного обстеження постраждалих від домашнього насильства, отримання ними безоплатної вторинної правової допомоги. За результатами здійснених моніторингів встановлено окремі випадки порушень прав постраждалих осіб на інформацію, допомогу та захист.

До типових та найбільш поширених прогалин можна віднести порушення у взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, а також недодержання прав осіб на інформацію про можливі шляхи захисту від домашнього насильства та притягнення кривдників до відповідальності.

Крім того, Олена Антоненко наголосила, що за інформацією Національної соціальної сервісної служби України, протягом I півріччя 2022 року зафіксовано 95394 звернень щодо вчинення домашнього насильства. Водночас направлено на програми для кривдників лише 145 осіб, а пройшли такі програми 18 осіб. Ці цифри вкрай показові, оскільки на обліку з приводу вчинення домашнього насильства перебувало 67401 осіб, термінових заборонних приписів винесено 13 280. Низький показник кількості осіб, які пройшли програми для кривдників, говорить про те, що випадки домашнього насильства будуть мати систематичний характер.

Також Уповноваженим проведено аналіз статистичної інформації Державної судової адміністрації України про результати розгляду справ у сфері запобігання та протидії домашньому насильству у 2021 році, з’ясовано, що судами розглянуто 144 394 справи про адміністративні правопорушення, відповідальність за які передбачено статтею 173-2 КУпАП. До 71 686 осіб застосовані адміністративні стягнення у вигляді: попередження (23 особи); адміністративного арешту (1519 осіб); громадських робіт (5332 особи); штрафу (64 812 осіб). У більшості випадків суди застосовують адміністративне стягнення у вигляді штрафу, що становить більше ніж 90% від загальної кількості осіб щодо яких застосовані адміністративні стягнення за статтею 173-2 КУпАП. Водночас адміністративне стягнення у вигляді громадських робіт застосовується лише у 7%.

Варто зазначити, що в умовах воєнного стану виникають прогалини координації та взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.