02/08/2023 14:39

Домашнє насильство – як убезпечити себе та своїх дітей?

Домашнє насильство – проблема, яка з початком збройної агресії Росії нікуди не зникла з українських домівок. Найбільш вразливі категорії – жінки і діти.

3060 – саме стільки звернень щодо домашнього насильства надійшло від дітей до Національної соціальної сервісної Служби України за перші два квартали 2023 року.

Кількість дитячих звернень могла б бути іншою, проте частина випадків замовчується самими постраждалими, бо не всі діти і батьки розуміють визначення домашнього насильства і що воно є різним.

Це не тільки побиття чи інші фізичні дії. Крики та приниження, позбавлення економічних благ (житла, харчування, заборона працювати або, навпаки, примусова праця), протиправне посягання на статеву недоторканість члена сім’ї – це все теж прояви знущання вдома.

Як убезпечити себе та своїх рідних у критичній ситуації, якщо вдома є кривдник? Фахівці рекомендують наступний алгоритм дій:

1. Заздалегідь знайдіть безпечне місце в приміщенні і продумайте, як можна швидко вийти з будинку. Тримайте постійний контакт із довіреною особою, якій буде відомо, де Ви заходитесь і чи все гаразд.

2. Розповідайте друзям, родичам і сусідам про свою ситуацію. Домовтесь із сусідами про сигнал чи кодове слово, яке підкаже їм, що Ви зараз в небезпеці, потребуєте допомоги і виклику поліції.

3. Визначте місця, де можна залишитися на ніч у разі необхідності – це може бути домівка друзів чи один із притулків для постраждалих. Продумайте маршрут, як швидко потрапити туди у будь-який час. Запам’ятайте їхні контакти. Повідомте цю інформацію дітям, щоб в момент гострого конфлікту вони могли нею скористатися.

4. Дізнайтеся, чи є в місті або області заклад для безпечного перебування жінок або мобільна бригада соціально-психологічної допомоги, та зверніться туди за додатковою консультацією щодо можливих дій.

5. Зберіть «тривожну» сумку з речами першої потреби. Туди можуть входити ліки, засоби гігієни, одяг, взуття, готівка, цінні речі, ювелірні прикраси чи дитячі речі.

6. Сховайте в таємному місці оригінали або копії важливих документів, певну суму грошей, телефон із сім-картою, записані номери важливих телефонів та адреси, одяг та ліки для себе та дітей.

7. Не залишайте жодних зачіпок, за якими кривдник може вас знайти. Конверти, записники, електронне листування тощо.

8. Навчіть дітей не втручатися у конфлікт, не намагатися вас захистити та триматися якнайдалі від кривдника.

Куди звертатися у разі вчинення домашнього насильства? 

Якщо стосовно вас чи вашої дитини вчиняється домашнє насильство, необхідно звертатись до поліції за номером 102.

Поліція зобов’язана зафіксувати факт домашнього насильства, скласти стосовно кривдника адміністративний протокол та виписати терміновий заборонний припис.

Також ви можете наполягати, щоб працівники поліції доставили вас до найближчого притулку для постраждалих від домашнього насильства, у разі відсутності такого – до найближчого медичного закладу з можливістю цілодобового перебування та отримання необхідної допомоги.

Зателефонуйте на цілодобову Національну гарячу лінію з протидії домашньому насильству – 116 123, 0-800-500-335  (анонімно, безкоштовно та конфіденційно) та дізнайтеся, де і які послуги можна отримати.

Ви маєте право звернутися до органу влади, який відповідає за координацію питань із запобігання та протидії домашньому насильству, якщо потрібна психологічна допомога,  безкоштовний соціальний чи юридичний супровід (направлення до Центру безоплатної правової допомоги, залучення до роботи з дитиною і вами фахівців Центру соціальних служб на безоплатній основі тощо).

Також якщо Ви чи Ваші діти стали жертвами домашнього насильства, а органи державної влади порушують Ваше право на отримання необхідної допомоги, передбаченої законодавством, невідкладно звертайтесь  за допомогою в Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.