04/09/2023 12:22

Безпека дитини у кіберпросторі: як попередити негативний вплив Інтернету

Повномасштабна війна, яку Росія розв’язала проти нашої держави, давно вийшла за межі полю бою. Ворог її веде, зокрема, і в кіберпросторі. Найбільш уразливі в Інтернеті – діти. Користуючись легковажністю маленьких українців, російські окупанти отримують розвіддані для завдання ударів.

Сфотографувати місцевість, військові об’єкти, критичну інфраструктуру в обмін на віртуальні призи чи електронні гроші. Саме у такий спосіб підривна діяльність спецслужб РФ маскується під звичайну інтернет-гру або квести для українських дітей. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини нагадує, що обов’язок батьків – попередити ризики. Діти повинні розуміти, що шляхом обману або за так звану винагороду збирається інформація про Сили безпеки і оборони України. І діти мають знати, що  поширення інформації про переміщення, рух або розташування військових та озброєння в умовах надзвичайного чи воєнного стану тягне за собою кримінальну відповідальність (ст. 1142 Кримінального кодексу України).

Окрім збору даних країна-окупант займається активним поширенням дезінформації, з метою посіяти паніку, зневіру, розбрат, дискредитувати органи влади, Сили безпеки і оборони, волонтерів.

З метою протидії впливу подібним операціям рекомендується розповісти дітям про правила інформаційної гігієни, зокрема:

– не довіряти і не розповсюджувати інформацію із сумнівних джерел, інформацію емоційного характеру, в тому числі ту, що містить явно негативне забарвлення (інформація щодо втрат, військових поразок), не поширювати чутки і не піддаватись паніці;

– перевіряти джерела інформації та порівнювати її з тією, що оприлюднюється органами влади та посадовими особами (Президентом України, Урядом, ВРУ, МОУ, Нацполіцією, СБУ);

– не вступати в інтернет-дискусії з невідомими або агресивно налаштованими користувачами.

Перед купівлею першого смартфону свідомі батьки мають розповісти дітям про загрози, що є в Інтернеті за замовчуванням, тобто поза контекстом збройного конфлікту. Онлайн-спільнотисоціальні мережі використовуються інтернет-злочинцями для розповсюдження небезпечного та шкідливого для життя та здоров’я дитини контенту, а саме:

- підбурення до деструктивної поведінки;

- підбурення до правопорушень, у тому числі кримінальних;

- доведення до самокаліцтва та навіть самогубств;

- кібербулінг;

- розповсюдження контенту, що розпалює ненависть, ворожнечу
чи жорстокість до окремих осіб чи груп осіб за ознакою етнічного чи соціального походження, громадянства, національності, раси, релігії тощо;

- поширення порнографічних матеріалів, а також матеріалів,
що заохочують сексуальну експлуатацію та насильство над дітьми, демонструють статеві відносини дітей, використовують образ дітей (візуальний запис образу дітей) у видовищних заходах сексуального чи еротичного характеру тощо.

У разі виявлення інформації, що спонукає до протиправної або деструктивної поведінки, розпалює ворожнечу та пропагує насильство, необхідно припинити контакт із відповідним джерелом, повідомити в поліцію, розповісти батькам та за можливості вжити заходів задля блокування ресурсу (поскаржитись).

Нагадуємо, якщо права Вашої дитини порушуються, невідкладно звертайтесь за допомогою до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.