Здійснено моніторинг організації роботи з надання культурних послуг в онлайн-форматі в умовах карантину

30/04/2020 14:17

Усвідомлюючи особливий вплив умов карантину на реалізацію права людини і громадянина на рівний доступ до культурних послуг, відділом права на освіту та культуру Департаменту моніторингу соціальних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснено моніторинг офіційних сайтів Міністерства культури та інформаційної політики України, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у сфері культури щодо організації роботи з надання культурних послуг в онлайн-форматі.

За результатами моніторингу встановлено, що відповідна робота щодо популяризації та розвитку інноваційних форм надання культурних онлайн-послуг в умовах карантину проводиться.

Зокрема, на сайті Міністерства розміщена інформація про послуги 12 закладів культури з посиланням на офіційні веб-сайти,YouTube-канали та Instagram. Із них 6 закладів культури (Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г. Шевченка; Харківський національний академічний театр опери та балету імені М.В. Лисенка; Національний академічний український драматичний театр ім. М. Заньковецької; Національний цирк України; Державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця»; Державний історико-архітектурний заповідник у м. Жовкві) демонструють культурні послуги у розширеному форматі – у вигляді онлайн-вистав, відео-роликів тощо. Решта закладів – Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької; Одеський національний академічний театр опери та балету; Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка; Запорізький державний цирк; НІАЗ «Кам'яна Могила», Національний музей Голодомору-геноциду пропонують обмежений обсяг культурних онлайн-послуг – у вигляді перегляду програм, афіш, фотогалерей тощо.

За результатами моніторингу 36 сайтів місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у сфері культури встановлено, що на головній сторінці лише чотирьох із них інформація щодо культурних онлайн-послуг в умовах карантину розміщена у повній мірі.

Так, слід відмітити Департамент культури і туризму Полтавської ОДА,  Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА, Управління культури Тернопільської ОДА, Департамент культури та туризму Одеської міської ради, на офіційних сайтах яких пропонуються різножанрові культурні продукти, архівні відеоматеріали, записи концертів; проводяться онлайн-конкурси.

На офіційних сайтах решти органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у сфері культури – Запорізької, Івано-Франківської, Кропивницької, Львівської, Миколаївської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернігівської, Чернівецької міської ради; Донецької, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Одеської, Рівненської, Сумської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської ОДА, інформація про культурні послуги з урахуванням умов карантину оновлювалась недостатньо.

Враховуючи результати моніторингу, відповідний запит скеровано до Міністерства культури та інформаційної політики України, в якому звернуто увагу на необхідність вжиття заходів реагування з метою розширення культурних онлайн-послуг для громадян.