В Холодногірській виправній колонії №18 на Харківщині досі висять «дошки ганьби», а засуджених «виховують» заціпами та рогачами

12/08/2019 12:15

У рамках реалізації національного превентивного механізму співробітниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно із представниками громадськості здійснено моніторинговий візит до державної установи «Холодногірська виправна колонія (№18)».

Під час моніторингового візиту виявлено ряд суттєвих порушень вимог національного законодавства та міжнародних норм у сфері поводження із засудженими та особами, узятими під варту.

У приміщенні для проведення інструктажів відділу нагляду і безпеки установи з метою «придушення можливої непокори» зберігаються спеціальні засоби не передбачені законодавством: заціпи та рогачі, обмотані колючим дротом з гострими металевими шипами. Використання таких засобів може завдати значної шкоди життю та здоров’ю засуджених та має ознаки катування.

Приміщення дільниці карантину, діагностики та розподілу знаходиться у напівпідвальному приміщенні, в якому фактично відсутнє природнє освітлення. Вікна дільниці тимчасового слідчого ізолятора, розташованого на території установи, мають надмірне загартування та не пропускають денного світла. Також пряме сонячне світло не потрапляє у прогулянкові дворики  дисциплінарного ізолятора, які повністю покриті шифером, тому засуджені часто відмовляються від прогулянок.

В установі належним чином не проводяться заходи з дезінфекції, а саме в їдальні для персоналу виявлено тарганів.

Також виявлено випадки порушення трудових прав засуджених на гідні умови праці та її належну оплату. Так, в їдальні для персоналу, яка знаходиться на госпрозрахунку, на її кухні безоплатно працюють засуджені з числа осіб, залучених до господарчого обслуговування установи. Засуджені, які працюють на виробництві, не забезпечуються спеціальним одягом та взуттям, засобами захисту. Журнали інструктажів з техніки безпеки ведуться російською мовою. Порушуються правила техніки безпеки під час користування газовим та газобалонним обладнанням.

Зі слів декількох засуджених, в установі належним чином не проводиться робота з розгляду їх звернень. Зокрема, засуджені скаржились моніторам, що їх звернення на неправомірні дії адміністрації установи, які вони кидають у скриньку для звернень, не доходять до адресатів. Самі скриньки для звернень подекуди виготовлені із прозорого матеріалу, що також є негативним фактором, що примушує їх відмовлятись від оскарження неправомірних дій адміністрації установи.

Також засуджені скаржились на те, що до осіб, які невдоволені діями адміністрації, часто застосовують фізичну силу та психологічний тиск інші засуджені з числа осіб, лояльних до адміністрації установи (актив). Отримані під час таких конфліктів травми, не фіксуються, або документуються як побутові. Так під час візиту в приміщенні дисциплінарного ізолятора виявлено засудженого з гематомою під оком, яку він, з його слів, отримав під час падінні з висоти. 

На центральній алеї установи виявлено стенд, на якому розміщено фотографії та персональні дані засуджених, які порушують встановлений порядок відбування покарання, що є порушенням вимог Закону України «Про захист персональних даних» та елементом стигматизації  засуджених, що використовувався у радянські часи.

В установі не забезпечуються права осіб з інвалідністю, які прибули на побачення із засудженими (при вході в установу відсутній пандус, персоналу доводиться заносити осіб, які прибули на побачення, на руках).

За результатом моніторингового візиту до Міністерства юстиції України буде спрямований відповідний звіт із зазначенням виявлених порушень прав засуджених та наданням практичних рекомендацій щодо їх усунення.

Звіт за результатами візиту