Уповноважений звернулася до Міносвіти захистити права випускників, які проживають на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей та Криму

31/03/2020 15:17

Уповноважений ВРУ з прав людини Людмила Денісова звернулася до виконувача обов’язків Міністра освіти і науки України Любомири Мандзій з метою захисту права на освіту дітей, які проживають на тимчасово непідконтрольній території Донецької та Луганської областей та тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим.

У разі продовження режиму карантину та обмежувальних заходів у пунктах пропуску вступники з непідконтрольних та тимчасово окупованих територій фактично не матимуть змоги пройти державну підсумкову атестацію у закладі освіти та отримати документ про базову загальну середню освіту і відповідно будуть позбавлені права взяти участь у вступній кампанії до закладів вищої освіти України. У зв’язку з цим Уповноваженим було скеровано запит до Міністерства освіти і науки України із проханням повідомити про заходи, які вживають для розв’язання ситуації.

На офіційному сайті Міністерства освіти і науки України було розміщено інформацію про те, що у зв’язку із загальнонаціональним карантином МОН України розробило два сценарії завершення навчального року, проведення зовнішнього незалежного оцінювання та вступної кампанії.

Водночас для осіб, які наразі проживають на тимчасово непідконтрольній території Донецької та Луганської областей та тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, чинним законодавством встановлено особливі умови отримання документів про базову та повну загальну середню освіту, а також вступу для здобуття вищої освіти.

Так, особи, які не мають свідоцтва про базову загальну середню освіту, виданого закладом освіти України, можуть одночасно пройти атестацію екстерном за курс базової (9 клас) та повної загальної середньої освіти (11 клас). При цьому передбачено, що проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації за екстернатною формою здійснюється безпосередньо в закладах загальної середньої освіти, розміщених відповідно на підконтрольній Україні території.

Оскільки через запровадження режиму карантину та надзвичайної ситуації Урядом України встановлено обмеження на пересування з території Кримського півострова та непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей, випускники з тимчасово непідконтрольних Україні територій, не зможуть взяти учать у вступні компанії.