Уповноважений не підтримує законопроект щодо відстрочки розгляду запитів та звернень на час карантину

14/04/2020 17:48

У зв’язку зі внесенням до Верховної Ради України проекту Закону України до проєкту Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)»» реєстр. № 3294 від 30.03.2020 Уповноваженим ВРУ з прав людини направлено позицію до Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин щодо неприпустимості обмеження права особи на інформацію та звернення в умовах карантину та невідповідності Конституції України вказаного проекту.

Автор проекту Закону вважає, що відстрочення перебігу строків розгляду запитів та звернень зумовлене ускладненням своєчасного розгляду звернень фізичних та юридичних осіб органами державної влади та місцевого самоврядування.

Водночас запропоновані положення проекту Закону значно обмежують право особи на інформацію та звернення, гарантовані статтею 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також статтями 34, 40, 50 Конституції України.

Крім того, будь-які обмеження прав людини відповідно до положень статті 64 Конституції України можуть бути впроваджені лише в умовах воєнного або надзвичайного стану із зазначенням строку їх таких обмежень.

У контексті пропонованих змін необхідно зауважити, що чинними законами України «Про звернення громадян» і «Про доступ до публічної інформації» передбачено інструменти щодо продовження строків розгляду звернень та запитів, яких достатньо для протидії викликам, пов’язаним із карантинними заходами щодо протидії епідемії.