У Запорізькому слідчому ізоляторі один із в’язнів викупив для себе усі місця в камері підвищеного комфорту: результати моніторингвого візиту

31/07/2020 16:40

У рамках реалізації національного превентивного механізму працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно із громадськими моніторами здійснили візит до державної установи «Запорізький слідчий ізолятор» та Запорізької міської медичної частини філії ДУ «Центр охорони здоров’я ДКВС України» в Запорізькій області.

Під час спілкування із засудженими та особами, узятими під варту, члени моніторингової групи не отримали скарг щодо катування, жорстокого або такого, що принижує гідність, поводження і покарання.

Разом з тим, під час огляду приміщень одного з режимних корпусів СІЗО, виявлено шість так званих транзитних камер, у яких утримувалось від 6 до 11 осіб, які очікують переміщення (етапування) до інших пенітенціарних закладів. Ці камери взагалі не внесені до акту вимірювання житлової площі приміщень СІЗО. Зокрема, в них понаднормово утримували особи, внаслідок чого не тільки порушували вимоги щодо норми житлової площі на одну особу, але й право на приватність та гідні умови тримання.

Попри роботу, проведену персоналом СІЗО з покращення умов утримання в’язнів, частина камер продовжує перебувати у вкрай незадовільному стані. Стіни та стеля цих камер вкриті грибком та пліснявою. В’язні скаржаться на неналежні комунально-побутові та санітарно-гігієнічні умови (відсутність зливних бачків, зношеність матраців, подушок і ковдр, обмежений доступ до питної води, наявність у камерах тарганів та клопів). Причиною цього є зберігання в камерах великої кількості харчових продуктів та недотримання санітарно-гігієнічних вимог самими в’язнями, попри заходи дезінсекції, які вживає адміністрація установи.

31 травня 2020 року в Запорізькому СІЗО запроваджено експериментальний проєкт з облаштування та функціонування камери з покращеними умовами, до якої в’язні можуть потрапити, сплативши 3410 гривень на місяць. Проте, скористатись цією послугою в’язні СІЗО не зможуть, бо усі три місця в цій камері оплатила одна особа.

Крім того члени моніторингової групи звернули увагу керівництва установи на недотримання більшістю працівників протиепідемічних вимог та нехтування засобами індивідуального захисту, що може спричинити потрапляння на територію установи гострої респіраторної хвороби СOVID-19.

Один із в’язнів поскаржився на вчинення щодо нього протиправних дій з боку працівників ДУ «Полтавський слідчий ізолятор», з якого він нещодавно прибув. За сприяння представників Секретаріату Уповноваженого, звернення засудженого було направлено до територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого в місті Полтаві.

Під час візиту до Запорізької міської медичної частини виявлені факти нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання. Так, в маніпуляційному кабінеті хворим ув’язненим надають медичну допомогу (внутрішньом’язові та внутрішньовенні ін’єкції), через металеві ґрати.

За результатом моніторингового візиту до вказаної установи, Міністерства юстиції України та інших органів влади буде спрямовано відповідний звіт із зазначенням виявлених порушень прав в’язнів та наданням рекомендацій щодо їх усунення.

Звіт за результатами візиту 
Звіт за результатами візиту до Запорізької міської медичної частини філії ДУ «ЦОЗ ДКВС України» в Запорізькій області