У наркологічному центрі «Вибір» в селі Гора на Київщині порушуються права людини

17/07/2020 14:30

Працівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олена Прашко та громадський монітор Артем Осипян здійснили моніторинговий візит до наркологічного центру «Вибір» в селі Гора на Київщині.

Під час реалізації програми реабілітації в зазначеному закладі застосовують види покарання клієнтів, які принижують людську гідність, водночас працівники центру не вважають такі покарання принизливими. Зокрема, у разі порушення режиму клієнтами, зі слів реабілітантів та працівників центру, до них застосовуються «обтяження». Клієнти, до прикладу, зобов’язані носити декілька днів на грудях пляшку з водою, вдягати на голову ковпак тощо. Одним з видів покарання є носіння порушниками ділового костюма з краваткою декілька днів поспіль, тоді як інші вдягнені в зручний для них одяг, що є ознаками стигматизації.

Серед клієнтів центру були особи, які влаштовані за бажанням родичів. Під час моніторингового візиту деякі з них заявили про бажання припинити участь в реабілітаційній програмі. За умовами Договору, особисто підписаними клієнтами, вони можуть залишити центр, якщо повідомлять керівництво закладу за три дні. Заяви про припинення участі в програмі реабілітації у керівництва були відсутні.

У присутності членів моніторингової групи такі заяви були написані двома клієнтами та передані керівництву центру. Окрім того, заяви було написано до Національної поліції України та передано членам моніторингової групи, які у разі продовження тримання зазначених осіб в центрі після обумовленого в договорі терміну, будуть передані за призначенням.

У наркологічному центрі під час дії надзвичайної ситуації, спричиненою коронавірусною хворобою, не вжито жодних протиепідемічних заходів. Медичні маски наявні у всіх співробітників закладу, однак вони ними не користується. Не забезпечено температурного скринінгу клієнтів та персоналу, продовжується приймання нових клієнтів, не здійснюється належно прибирання приміщень із застосуванням дезінфекційних засобів.

За результатами моніторингового візиту буде підготовлено акти реагування Уповноваженого до відповідних органів державної влади.