Результати перевірок дотримання вимог законодавства у сфері захисту персональних даних в рамках здійснення відеоспостереження, зокрема під час функціонування комплексної системи відеоспостереження міста Києва

12/02/2020 14:23

Співробітниками Департаменту у сфері захисту персональних даних Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини проведено низку перевірок дотримання вимог законодавства про захист персональних даних під час здійснення відеоспостереження в громадських місцях м. Києва та подальшої обробки отриманих під час такого відеоспостереження персональних даних комунальними підприємствами «Інформатика», «Київський метрополітен», Департаментом інформаційно-комунікаційних технологій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Під час перевірки встановлено, що комплексна система відеоспостереження міста Києва (далі – Система) – це сукупність засобів відеофіксації, програмних засобів та інших технічних засобів, за допомогою яких здійснюється обробка даних у Системі, створена та використовується в інтересах територіальної громади міста Києва для забезпечення безпечного середовища в місті Києві.

Власником Системи є територіальна громада міста Києва в особі Київської міської ради, розпорядником Системи є виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) в особі Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі – Департамент), адміністратором Системи – комунальне підприємство «Інформатика» (далі – КП «Інформатика»).

В Києві встановлено 5 970 камер відеоспостереження, серед яких є камери з функцією детектування обличчя. Дані, отримані із засобів відеофіксації в Системі, зберігаються в термін до тридцяти календарних днів.

Доступ до інформації з камер відеоспостереження Системи мають користувачі Системи, зокрема, – уповноважені посадові особи правоохоронних органів (з відображенням персональних даних), працівники підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва (без відображення персональних даних).

Разом з цим, на станціях метрополітену встановлені аналогові відеокамерами з терміном зберігання архіву не менше 72 годин, в деяких камерах не менше 14 діб. Доступ до інформації з камер спостереження мають лише окремі працівники відповідно до посадових інструкцій. Камери відеоспостереження Системи встановлені лише на вході та виході деяких станцій метрополітену.

Загалом, за результатами перевірок виявлено типові порушення законодавства про захист персональних даних: серед яких, зокрема: документи, якими визначаються процедури обробки та захисту персональних даних відсутні або потребують доопрацювання; неповідомлення суб’єкта персональних даних про його права, визначені частиною другою статті 8 Закону України «Про захист персональних даних» під час здійснення відеоспостереження;

За результатами перевірки КП «Метрополітен» винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері захисту персональних даних, виявленого під час перевірки.

За результатами перевірок дотримання вимог законодавства у сфері захисту персональних даних КП «Інформатика» та Департаментом уповноваженими особами Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини складено акти та надано відповідні рекомендації для виправлення виявлених недоліків.

Нагадаємо, що у І кварталі 2020 року запланована перевірка додержання вимог законодавства в сфері захисту персональних даних Головним управлінням Національної поліції в м. Києві, уповноважені посадові (службові) особи якого є користувачами Системи.