Результати моніторингового візиту до Святошинського дитячого будинку-інтернату

30/09/2020 10:47

У зв’язку з поширенням у ЗМІ інформації про порушення прав підопічних Святошинського дитячого будинку-інтернату (далі – ДБІ), працівники Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Олена Темченко та Яна Українська здійснили цільовий візит до цієї установи.

Члени моніторингової групи спілкувалася з працівниками інтернату, вивчали медичну документацію, ознайомилися з умовами проживання підопічних та їх оглянули.

За поясненням керівника установи, після тривалого (з лютого 2020 року) лікування в КНП «Клінічна лікарня «Психіатрія» двоє 19-річних підопічних повернулися до ДБІ. На їх тілі були виявленні тілесні ушкодження, про які установа повідомила органам поліції лише наступного дня (наразі здійснюється кримінальне провадження за цим фактом).

ДБІ має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики і мав би виконувати вимоги спільного наказу МВС України і МОЗ України від 06.07.2016 № 612/679. Однак в медичній частині не забезпечено здійснення обліку фактів заподіяння тілесних ушкоджень кримінального характеру підопічним і вихованцям.  

Як встановлено під час візиту, цим підопічним створені належні умови проживання, здійснюється медичний супровід, однак не забезпечено повною мірою надання медичної допомоги. Зокрема, не виконуються призначення хірурга одному з підопічних, за поясненнями лікаря, через тяжке психічне захворювання.

Дитячий будинок-інтернат є соціально-медичною установою ІІ профілю для проживання дітей і молоді чоловічої статті. Наразі в ньому проживають і вихованці з тяжкою і глибокою розумовою відсталістю, оскільки в місті Києві немає відповідної інтернатної установи для хлопчиків (ІІІ профілю). Проте будинок-інтернат не має можливості надавати належні послуги таким вихованцям і підопічним.

Як позитив монітори відмітили облаштування в установі «м’якої» кімнати для можливої ізоляції вихованців і підопічних у разі загострення їх захворювань. Водночас не ведеться належна документація щодо застосування фізичного обмеження, що створює підґрунтя для можливого порушення прав мешканців.

Звіт за результатами візиту і листи реагування будуть направлені Мінсоцполітики України, керівництву Київської міської державної адміністрації і дитячому будинку-інтернату.