Результати моніторингового візиту до Самбірського відділу поліції ГУНП у Львівській області

31/07/2020 16:10

Провідний спеціаліст Відділу регіонального представництва в західних областях Майя Гризлова, регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області Тетяна Панасенко та громадський монітор Юрій Татомир у рамках національного превентивного механізму здійснили моніторинговий візит до Самбірського відділу поліції Головного управління Національної поліції України у Львівській області, з метою перевірки дотримання прав затриманих та вивчення стану забезпечення заходів із запобігання та поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

У рамках проекту «Підтримка реформи поліції в Україні» за фінансового сприяння ЄС, у вестибюлі проведено ремонт: облаштовано чергову частину, кімнату прийому громадян, місця для очікування громадян, куточок з дитячими меблями, службу діловодства, платформу для осіб, які пересуваються на візку, санвузол, в тому числі спеціально обладнаний для потреб осіб з інвалідністю.

Проте моніторинговою групою виявлено численні порушення та недоліки. Так, на вході до органу поліції відсутня вивіска із зазначенням повної назви. У відділі поліції також не виконуються заходи, спрямовані на попередження неналежного поводження з затриманими: відсутня кімната для затриманих та спеціально обладнана кімната для проведення слідчих дій. Процесуальні дії із затриманими проводяться у службових кабінетах працівників, які не обладнані камерами відеоспостереження, на дверях деяких службових кабінетів відсутні таблички із зазначенням посад та прізвищ працівників. Відсутня кімната для конфіденційного побачення затриманого із захисником.

Встановлено неналежне ведення облікових журналів. Так, у Журналі обліку доставлених, відвідувачів та запрошених необхідні дані вносяться частково, зокрема не зазначається час залишення ними органу внутрішніх справ, що може свідчити про утримання затриманих понад 3 години. Некоректно ведуться записи в Книзі прийому та здачі чергування, оскільки вони не співпадають із записами в Журналі обліку доставлених, відвідувачів та запрошених.

Особа, відповідальна за перебування затриманих у відділі поліції, не володіє знаннями щодо своїх обов`язків, не забезпечує запис дій, що проводяться із залученням затриманого. Усе це створює підґрунтя для порушення прав затриманих осіб та може призводити до недотримання вимог Мінімальних стандартних правил поводження з в’язнями та Європейський пенітенціарних правил.

Не забезпечується дотримання права на охорону здоров'я та медичну допомогу: наявна лише одна аптечка, яка знаходиться в черговій частині, проте вона розкомплектована. Працівники, відповідальні за надання домедичної допомоги громадянам, які перебувають у відділі поліції, не призначені наказом керівника. Жоден з працівників відділу поліції не має сертифікату з надання домедичної допомоги.

У відділі поліції не дотримуються заходів із запобігання та поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19: на вході відсутні дезкилимки, немає жодної інформації про запровадження карантину та карантинних заходів для відвідувачів та персоналу, відсутні пам’ятки щодо протидії поширенню коронавірусу, працівники лише частково дотримуються маскового режиму. І хоча відділ поліції забезпечений засобами індивідуального захисту (маски, гумові рукавички, комбінезони) та розчинами для дезінфекції рук, усе це було закрито у коморі, до якої був доступ лише у працівника, який на час візиту перебував у відпустці. Не здійснюється фіксація недопуску до роботи персоналу з ознаками підвищеної температури чи хворобливого стану. За словами чергового, проводиться щоденний температурний скринінг усім працівникам, відвідувачам та затриманим, проте дана інформація жодним чином не фіксується. Відсутній облік видачі засобів індивідуального захисту працівникам відділу поліції та затриманим особам. Відсутні графіки почасового вологого прибирання/дезінфекції та провітрювання приміщень відділу поліції.

За результатами моніторингового візиту до Головного управління Національної поліції у Львівській області буде направлено звіт з рекомендаціями щодо усунення недоліків в організації діяльності відділу поліції.