Результати моніторингового візиту до органів державної влади та органів місцевого самоврядування м. Маріуполя Донецької області

27/08/2019 16:14

Співробітники Департаменту моніторингу рівних прав і свобод Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини спільно з представником Відділу регіонального представництва в Донецькій та Луганській областях здійснили моніторинг дотримання прав внутрішньо переміщених осіб (у тому числі дітей) та осіб з числа цивільного населення, які зазнали поранень чи інших ушкоджень здоров’я, отриманих під час проживання/перебування в районах проведення АТО/ООС на соціальний захист та отримання гарантованих законодавством державних виплат і допомог.

За результатами моніторингу встановлено, що в Департаменті соціального захисту населення Маріупольської міської ради на обліку ВПО перебуває 96832 особи, що складає близько 22 % від загальної чисельності населення міста, з них лише 8 % (8128 особам) надається щомісячна адресна допомога для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, що дає підстави стверджувати, що переважна більшість осіб перемістились лише для отримання пенсійних виплат та інших державних допомог. 50 осіб отримали статус особи з інвалідністю внаслідок війни. Соціальна підтримка і допомога вказаним категоріям осіб надається в рамках міської цільової програми «Маріуполь з турботою про Вас» на 2018 - 2022 роки.

Незважаючи на певну стабілізацію ситуації щодо пенсійного забезпечення ВПО, моніторами встановлено системні порушення права внутрішньо переміщених осіб на отримання пенсійних виплат за минулий період та невиконання територіальним Пенсійним фондом рішень судів, прийнятих на користь ВПО щодо пенсійних виплат. Так, у Маріупольському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області на обліку перебуває 68190 ВПО, перед 15820 особами існує заборгованість по виплаті пенсії на суму більше 458 млн. грн.

Під час візиту обговорено з начальником управління міського майна Маріупольської міської ради питання забезпечення житлом ВПО. Встановлено, що протягом 2017-2018 року за кошти державного та місцевого бюджетів було придбано 131 квартиру для тимчасового проживання ВПО, а також реконструйовано 2 житлових багатоквартирних будинки (загалом 39 квартир). У 2019 році заплановано купівлю квартир на суму 22 млн. грн., що є позитивним досвідом у вирішенні житлового питання внутрішньо переміщених осіб.