Результати моніторингового візиту до Миколаївського районного суду Миколаївської області

14/07/2020 17:22

У рамках реалізації національного превентивного механізму моніторинговою групою у складі провідного спеціаліста Відділу регіонального представництва в південних областях Секретаріату Уповноваженого Верховної ради України з прав людини Юлії Левкович, регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого у Миколаївській області Вадима Жепала та громадського монітора Олександри Скалько здійснено моніторинговий візит до Миколаївського районного суду Миколаївської області.

Двоповерхова будівля суду має головний вхід та запасні бокові входи, один із яких наразі не використовується у зв’язку з проведенням ремонтних робіт. Інформація щодо тимчасових обмежень у роботі суду опублікована на офіційному вебсайті суду. На період карантину проведення особистих прийомів громадян керівництвом суду призупинено.

Головний вхід до суду обладнаний пандусом, який не відповідає встановленим вимогам через відсутність поручнів та кнопки виклику працівника суду. Зазначене не дозволяє безперешкодно потрапити до приміщення суду особам з інвалідністю та маломобільним групам населення.

Вхід до будівлі суду обладнаний металодетектором та турнікетом. Пропускний режим здійснюють працівники Національної поліції, у приміщенні суду ведеться відеоспостереження.

У суді є три зали судових  засідань, з яких два, призначені для розгляду кримінальних справ, обладнані кабінами зі спеціального захисного скла, а також технічними засобами для проведення судових засідань у режимі відеоконференцій. За період карантину проведено 41 слухання.

Водночас у суді облаштовано лише одну камеру для тримання підсудних (засуджених), що не відповідає вимогам ДБН-2010, оскільки не забезпечується роздільне розміщення чоловіків та жінок, дорослих та неповнолітніх, а також ізольованого тримання. Також в суді відсутня кімната для конфіденційного спілкування ув’язнених підсудних та засуджених з адвокатом, що є порушенням прав таких осіб.

Під час моніторингового візиту членами групи також вивчався стан забезпечення заходів із запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Так, при вході до суду розміщено оголошення про карантин та про необхідність перебування відвідувачів у приміщені установи у захисних масках, однак не всі працівники суду та працівники Національної поліції на посту охорони дотримуються маскового режиму. Після зауваження членів моніторингової групи зазначений недолік було усунуто. Для відвідувачів суду та працівників при вході розміщено дезрозчини для обробки рук, однак відсутні дезінфекційні килимки. Масками працівники суду у достатньому обсязі не забезпечені.

Окрім того, при вході до суду не проводиться скринінг температури відвідувачів, працівників та доставлених осіб, оскільки установа не забезпечена безконтактним термометром. Під час огляду медичної аптечки членами моніторингової групи виявлені препарати із закінченням строку придатності та відсутність жарознижувальний ліків.

Під час візиту члени моніторингової групи взяли участь у судовому засіданні, яке проводилось у режимі відеоконференції у справі щодо самовільного залишення особою військової частини або місця служби. Усіма учасниками судового розгляду та працівниками суду дотриманий масковий режим.

У Миколаївському районному суді відсутні графіки погодинної обробки приміщень. Зі слів керівника апарату з’ясовано, що вологе прибирання приміщень з використанням мийних та дезінфікуючих засобів проводиться прибиральницею щодня кожні три години.

Окрім того, моніторами виявлені порушення щодо недотримання протипожежних вимог у суді. Вогнегасники знаходяться у недоступному для працівників місці, а саме у кабінеті для зберігання архівних справ. Будівля суду обладнана протипожежною сигналізацією, однак вона не підключена до основного пульта керування на посту охорони.

Крім того, в холі суду відсутні інформаційні стенди для відвідувачів з інформацією про гарячі лінії для можливості звернення громадян за захистом прав та свобод.

За результатами моніторингового візиту буде направлено звіт із рекомендаціями щодо усунення виявлених недоліків та порушень.