Перевірено дотримання Дніпропетровською ОДА та Дніпровською міськрадою конституційних прав громадян у сфері праці

26/07/2019 16:16

Співробітниками Департаменту моніторингу соціальних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з регіональним координатором взаємодії з громадськістю Уповноваженого з прав людини у Дніпропетровській області та представником Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснено моніторингові візити до Управління трудових відносин, зайнятості населення та умов праці Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Інспекції з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міської ради, яка є виконавчим органом міської ради.

У ході візиту перевірено виконання Управлінням та Інспекцією повноважень у сфері праці, зокрема, щодо своєчасності виплати заробітної плати на підприємствах, установах, організаціях Дніпропетровщини; стану погашення заборгованості із заробітної плати та зі сплати єдиного соціального внеску підприємствами-боржниками області; легалізації зайнятості та заробітної плати; а також у сфері зайнятості населення, у тому числі осіб з інвалідністю.

Під час моніторингу встановлено, що з метою контролю за своєчасною виплатою заробітної плати в області проводяться засідання обласної, міських та районних комісій з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, за результатами роботи яких у поточному році ліквідували заборгованість із заробітної плати в повному обсязі 16 підприємств на суму 6,4 млн. грн. (протягом 2018 року борги погасило 41 підприємство на суму 23,6 млн. грн.).

Водночас питання погашення заборгованості із заробітної плати в області та місті залишається вкрай актуальним і гострим, оскільки з початку 2019 року борги підприємств міста із виплати працівникам заробітної плати зросли у 3,5 рази (на 94,7 млн. грн. і станом на 01.07.2019 сума заборгованості складає 132,6 млн. грн. Загальний борг з оплати праці працівникам підприємств області  на 01.07.2019 складає 243,9 млн. грн., з початку року заборгованість збільшилась на 82,1 %.

Основними зарплатними боржниками є підприємства державної форми власності, що підпорядковані центральним органам виконавчої влади і підприємства-банкрути. Лідером серед боржників є ДП «ВО Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» підприємство, яке заборгувало своїм працівникам 70,5 млн. грн.

Слід відзначити, що з метою реалізації місцевої політики з питань контролю за дотриманням законодавства про працю та зайнятість населення Дніпровською міською радою утворено Інспекцію з питань праці та зайнятості населення як юридичну особу публічного права. В Інспекції працює 19 інспекторів з питань праці, які наділені повноваженнями здійснення інспекційних відвідувань щодо дотримання роботодавцями вимог законодавства про працю з питань своєчасної оплати праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин.

Крім того, в інших містах області та ОТГ отримали посвідчення інспектора праці 25 осіб (всього в містах області та ОТГ працюють 44 інспектори праці)

Водночас інспектори праці, посади яких введено органами місцевого самоврядування та об’єднаними територіальними громадами, наразі позбавлені можливості здійснення контролюючих функцій, оскільки постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2019 скасовано Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю. Новий Порядок до цього часу Урядом не ухвалено.