Півтора місяці без правосуддя: у Володарсько-Волинському районному суду на Житомирщині немає жодного судді

06/11/2019 15:14

У рамках реалізації національного превентивного механізму Регіональний представник Уповноваженого з прав людини в Житомирській області Петро Грибан спільно з громадським монітором Олексієм Котвицьким здійснили візит до Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області.

Під час візиту монітори перевірили доступність громадян до судочинства, умови перебування громадян у суді, тримання підсудних (засуджених) та доступність суду для осіб з інвалідністю.

Насамперед моніторингова група звернула увагу на те, що майже три роки у суді працював лише один суддя (штатним розкладом передбачено троє суддів), а з 20 вересня 2019 року у суді немає жодного судді у зв’язку з чим понад 400 цивільних та адміністративних справ залишаються без розгляду.

Кримінальні провадження та справи про адміністративні правопорушення за рішенням Житомирського апеляційного суду направляються для розгляду до інших судів області, що створює певні логістичні незручності та спричиняє додаткові витрати учасникам цих справ.

Вхід до приміщення суду обладнано належним пандусом. Втім громадяни з інвалідністю, зокрема на візках, через розміщення двох залів судових засідань та кабінетів керівництва та інших працівників суду, окрім канцелярії не мають можливості без сторонньої допомоги потрапити до цих працівників та у зали засідань.

Зала судових засідань для розгляду кримінальних проваджень, яка розміщена на першому поверсі, обладнана у необхідній кількості технічними засобами фіксування кримінального провадження та технічними засобами проведення дистанційного провадження в режимі відео-конференції. У приміщенні дотримано температурний режим, достатньо природного та штучного світла. Загородження для підсудних виготовлено із спеціального захисного скла, що відповідає встановленим вимогам.

Водночас в суді відсутні кімнати для конфіденційного спілкування адвоката з підсудним, для свідків, для вивчення справ громадянами, у т.ч. підсудними, а також дорадчі кімнати суддів.

При цьому варто відзначити, що на одну залу судових засідань для розгляду кримінальних проваджень облаштовано три камери для підсудних, що повною мірою забезпечує роздільне розміщення чоловіків і жінок, дорослих та неповнолітніх, інших осіб відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про попереднє ув’язнення» та статті 88 Кримінально-виконавчого кодексу України.

Звіт за результатами моніторингового візиту буде направлено до територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області.