Щорічна доповідь Уповноваженого про стан додержання та захисту прав і свобод людини за 2014 рік

05/05/2015 15:09

Для ознайомлення представників засобів масової інформації, інститутів громадянського суспільства та всіх зацікавлених на офіційному веб-сайті Уповноваженого в розділі «Документи – Щорічні та спеціальні доповіді» розміщено Щорічну доповідь Уповноваженого про стан додержання та захисту прав і свобод людини за 2014 рік.

«В історії сучасної України 2014 рік, безперечно, запам’ятається надзвичайним національним піднесенням та водночас безпрецедентними випробуваннями для прав людини і основоположних свобод. Мільйони українців зазнали порушень прав і свобод, гарантованих як основними міжнародними документами, так і Конституцією України», – йдеться у вступному слові до Щорічної доповіді.

Трагічні події на Майдані Незалежності, незаконна окупація АР Крим, проведення АТО на Сході України, утиски національних меншин (кримських татар та українців) у Криму, значна кількість внутрішньо переміщених осіб, зниження соціально-економічного рівня життя громадян, потреби військовослужбовців – це не повний перелік викликів, із якими зіштовхнулися громадяни України у 2014 році, реагування на які відображені у Щорічній доповіді Омбудсмана України.

Нагадаємо, аналіз безпрецедентних за всю історію незалежності України порушень прав людини під час Революції гідності міститься у Спеціальній доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини «Порушення прав та свобод людини в Україні: події листопада 2013 – лютого 2014 років», яку було презентовано у березні 2014 року. Зазначена доповідь фактично була першим офіційним документом, який було спрямовано до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду для розгляду питання щодо відкриття провадження з метою розслідування злочинів проти людяності, вчинених під час Революції гідності. У подальшому всі матеріали, зібрані Уповноваженим з прав людини у цей період, були використані під час підготовки спільно з неурядовими правозахисними організаціями офіційного звернення до Міжнародного кримінального суду.

Крім того, з огляду на безпрецедентний масштаб порушень прав людини на Донбасі прийнято рішення щодо підготовки Спеціальної доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про ситуацію в Луганській та Донецькій областях, яку буде презентовано у поточному році. Очевидно, що порушення прав і свобод людини в Криму та на сході України будуть зафіксовані в десятках та сотнях томів справ, розгляд яких, без сумніву, здійснюватиметься міжнародними юрисдикційними органами.