«Судовий розгляд справ учасників АТО має відбуватися поза межами АТО», - Представник Омбудсмена Андрій Мамалига

05/04/2018 18:30

Представник Уповноваженого Андрій Мамалига взяв участь у круглому столі «Зміна підсудності як елемент справедливого розгляду справ учасників АТО», що проходив у Комітетах Верховної Ради України.

На зустрічі були присутні представники військової прокуратури та громадськість.

Головною темою круглого столу стала проблема здійснення судового провадження військовослужбовців, обвинувачених у вчиненні злочинів під час участі в АТО, що вказує на недовіру до судового розгляду кримінальних проваджень на території Донецької та Луганської областей.

В цьому аспекті йшлось про необхідність законодавчого визначення зміни підсудності. Йдеться про забезпечення справедливого розгляду справ учасників АТО та необхідність відновлення військових судів, як складового елементу правосуддя в Україні. Основна ідея цих змін полягає у забезпеченні повного, обґрунтованого та компетентного розгляду кримінальних справ про злочини, які виникають у сфері військових правовідносин.

В якості експертів на зустрічі виступили правозахисник, волонтер, голова Всеукраїнського Громадського об’єднання «Юридична сотня» Леся Василенко, Голова Комітету з питань координації надання правової допомоги учасникам антитерористичної операції, членам їх сімей та переселенцям при Національній асоціації адвокатів України Марія Островська та представник Генерального штабу ЗСУ Юрій Бобров.

Як зазначив під час обговорення Представник Уповноваженого Андрій Мамалига, позиція Омбудсмена полягає у невідкладному прийнятті законопроекту щодо зміни територіальної підсудності і підслідності для учасників АТО, що вчинили кримінальні правопорушення в Луганські та Донецькій областях. «Судовий розгляд справ учасників АТО має відбуватися поза межами АТО», - наголосив Представник Омбудсмена.

За словами Андрія Мамалиги, при цьому питання створення військових судів є більш дискусійним і потребує досконалого вивчення.

«Перед тим, як створювати військові суди, треба це питання досконально вивчити. Якщо це і робити, то тільки як тимчасовий захід на час ведення бойових дій. В мирний час військові суди, як показала практика 90-х років, фактично стояли бездіяльні. Але якщо будуть створені військові суди, то це автоматично і вирішує питання територіальної підсудності», - переконаний Андрій Мамалига.