Відкрите звернення у зв’язку з порушенням прав людини при ліквідації наметового містечка під стінами Верховної Ради України

05/03/2018 12:42

3 березня 2018 року Національна  поліція України та Національна гвардія України ліквідували наметове містечко, що було розташоване на вул. Грушевського біля українського Парламенту.

Формальною підставою для резонансних подій стала ухвала слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 2 березня 2018 року про проведення огляду у наметовому містечку з метою відшукання осіб, причетних до злочину, а також речей і документів, що мають значення для розслідування кримінального провадження.

Інформація, отримана в результаті моніторингу Уповноваженого з прав людини та з відкритих джерел, свідчить про наявність обґрунтованих підстав стверджувати, що в діях правоохоронців вбачається низка грубих порушень прав людини, гарантованих Конституцією України, зокрема:

- права на мирне зібрання, адже ухвала суду не передбачала припинення зібрання, яке тривалий час зберігало характер мирного; відповідно до стандартів дії правоохоронців мають бути спрямовані на локалізацію порушника громадського порядку, а не мирного зібрання в цілому;

- права на свободу слова, оскільки щонайменше троє журналістів заявили про перешкоджання їхній діяльності та отримання тілесних ушкоджень з боку правоохоронців;

- права не бути підданим нелюдському поводженню (щонайменше 19 осіб отримали серйозні травми голови, опинились у лікарні з черепно-мозковими травмами), а також поводженню, що принижує людську гідність;

- права на особисту свободу, оскільки велику кількість людей було безпідставно затримано на тривалий час.

Звертаємо особливу увагу на те, що відбулось грубе порушення Закону України «Про Національну поліцію», яким поліцейському заборонено наносити удари по голові, шиї, ключичній ділянці, статевих органах, попереку (куприку) і в живіт.

Залишається проблемою неможливість ідентифікувати особу правоохоронця, який порушує права людини. Ця проблема залишилась невирішеною з 2013 року навіть при наявності відповідного положення в Законі України «Про Національну поліцію».   

Окремо звертаємо увагу на неприпустимість цинічних висловлювань окремих посадових осіб, які публічно висміюють порушення прав людини.  Враховуючи це, є підстави сумніватись у проведенні об’єктивного розслідування вказаних подій.

З огляду на вищевикладене закликаємо:

1. Генерального прокурора України забезпечити проведення швидкого та ефективного розслідування подій, що мали місце 3 березня 2018 року під стінами Верховної Ради України, передбачивши періодичне публічне звітування про результати такого розслідування.

2. Верховну Раду України якнайшвидше розглянути законопроекти, які стосуються вдосконалення законодавства щодо ідентифікації поліцейських та військовослужбовців Національної гвардії України.

3. Кабінет Міністрів України прийняти нормативно-правові акти щодо дій правоохоронців та інших служб для забезпечення охорони громадського порядку під час проведення масових заходів. 

Правозахисні організації, які бажають долучитися до цього звернення, просимо повідомити на електронну адресу kryklyvenko1@gmail.com.

 

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

Центр громадянських свобод Євромайдан SOS

Центр інформації про права людини

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Правозахисна Ініціатива

ГО "Центр досліджень правоохоронної діяльності"

Освітній дім прав людини в Чернігові

Експертний центр з прав людини

Фонд "Відкритий Діалог" в Україні

Громадська організація "Офіс регіонального розвитку"

ГО «Об'єднання за дотримання прав людини»

Україна без тортур

Тернопільська правозахисна група

Вінницька міська громадська організація "Вінницька правозахисна група"

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ АЛЬЯНС

ГО «Черкаський правозахисний центр»

Благодійний фонд Восток SOS

Transparency International Ukraine

Асоціація Правників України

Фундація DEJURE

ГО "Громада Вінниччини"

"Українська правозахисна асоціація "Закон і Справедливість"

Донецька обласна правозахисна громадська організація "Центр моніторингу дотримання прав людини"

Донецька обласна правозахисна громадська організація "Центр захисту прав людини "Діке"