Омбудсмен Людмила Денісова та Голова Конституційного суду Литви Дайнюс Жалімас у Вільнюсі домовились про обмін досвідом та співробітництво у сфері прав людини

04/07/2018 12:26

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова під час зустрічі з Головою Конституційного суду Литви Дайнюсом Жалімасом, щопроходила сьогодні у столиці Литві - місті Вільнюсі, обговорили нещодавню поїздку Омбудсмена до РФ,  долю українських політв’язнів та методи тиску на Росії щодо їх звільнення.

На початку зустрічі Людмила Денісова висловила вдячність Литві за підтримку нашої держави щодо звільнення українських політв’язнів. Вона зазначила, що Сейм Литви нещодавно на позачерговому засіданні прийняв резолюцію про розширення національного «списку Магнітського» причетними до справи Олега Сенцова. Крім того, саме депутат литовського сейму Емануеліс Зінгеріс був головним доповідачем у ПАРЕ під час прийняття резолюції щодо звільнення українських політв'язнів, утримуваних у Росії та окупованому Криму.

Також, за словами Омбудсмена, дуже важливим етапом співробітництва двох держав є проект Twinning «Впровадження досвіду ЄС для захисту прав і свобод в Україні», який реалізовується в Україні спільно з литовськими і австрійськими інституціями.

Дайнюс Жалімас розповів, що останнім часом слідкував за всіма подіями, що відбувались під час візиту українського Омбудсмена до Росії, та виразив підтримку позицій Уповноваженого щодо звільнення Олега Сенцова та інших українських політв’язнів.

Людмила Денісова зазначила, що така поїздка, перш за все, дала можливість донести до українців, які утримуються у РФ та анексованому Криму, що держава про них не забула.

«Я знаю через адвокатів і особисті листи наших хлопців, що у Росії їм нав’язують те, що Україні вони не потрібні, що держава про них забула. Але тепер вони зрозуміли та відчули, що ми за них боремось», - зазначила Омбудсмен. Вона наголосила, що у боротьбі за звільнення українських політв’язнів також важливо, щоб на даному етапі Україну підтримала вся європейська спільнота у здійсненні політичного тиску на РФ.

«Вчора я отримала підтвердження від правозахисників, що наш політв’язень - Станіслав Клих знаходиться у психіатричній лікарні. Він не витримав тих тортур, що були над ним вчинені у тюрмі. У Сімферопольському СІЗО 107-день голодує Володимир Балух. Нещодавно почав голодування кримський татарин Емір-Усеїн  Куку. Раїме Примова – мати затриманого російською владою кримського татарина Нурі Примова – потрапила у лікарню. Вона голодує за сина. Я вчора з нею розмовляла  і просила припинити голодування, але вона налаштована категорично. І такі дії можна зрозуміти, адже це їх війна, це їх фронт. Вони бачать такі радикальні методи боротьби  як єдину зброю», - підтвердила Людмила Денісова.

Дайнюс Жалімас у відповідь зазначив, що Литва підтримує Україну не тільки в знак політичної, але і людської солідарності.

У підсумку зустрічі сторони домовились про підтримання контактів та продовження співробітництва у сфері захисту прав людини, а також щодо обміну особистим досвідом.