Валерія Лутковська: «Необхідно реформувати не лише органи управління пенітенціарної системи, але й безпосередньо установи виконання покарань»

30/11/2016 14:58

Таке переконання висловила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини у своєму зверненні до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, додавши, що діяльність установ виконання покарань потребує посиленого контролю у зв’язку зі зміною системи управління пенітенціарної системи.

Як відомо, постановою Кабміну від 18 травня 2016 року ліквідовано Державну пенітенціарну службу України, а завдання і функції з реалізації державної політики у сфері виконання кримінальних покарань та пробації покладено на Міністерство юстиції України. З цією метою в Міністерстві введено посаду профільного заступника Міністра та створено відповідні структурні підрозділи, які на даний час ще перебувають на стадії комплектування. Крім того, відбувається процес ліквідації 24 територіальних органів управління Державної пенітенціарної служби, діяльність яких, за попередньою інформацією, планується припинити на початку грудня цього року. Замість вказаних органів утворюється 6 міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та пробації. За інформацією Мін’юсту, на даний час оголошено переможців конкурсного відбору на зайняття посад начальників міжрегіональних управлінь.

«Розпочатий процес реформування пенітенціарної системи на сьогодні відбувається лише на рівні органів управління. Слід відмітити, що гальмування вказаного процесу може мати негативні наслідки в організації діяльності установ виконання покарань, оскільки традиційно для вказаної системи характерні ознаки військової організації з жорсткою системою управління. Втрата контролю за діяльністю установ виконання покарань, порушення системи їх забезпечення, невпевненість у майбутньому персоналу можуть сприяти дестабілізації ситуації в пенітенціарних закладах та відповідно – порушенню прав осіб, які в них тримаються», – переконана Валерія Лутковська.

Уповноважений з прав людини також повідомила Голові Уряду про результати моніторингових візитів до кримінально-виконавчих установ, які здійснюються в рамках реалізації функцій національного превентивного механізму проти катувань працівниками Офісу Омбудсмана спільно з представниками громадськості.

До системних порушень прав ув’язнених можна віднести порушення в системі централізованих поставок продуктів харчування (а також його якість і  утримання коштів із заробітку засуджених за його оплату), неналежне медичне і матеріально-побутове забезпечення, порушення в сфері застосування фізичної сили, спеціальних засобів та дисциплінарних стягнень, нелюдське або грубе ставлення з боку окремих працівників установ, неможливість отримання правової допомоги у зв’язку із недостатньою інформованістю засуджених про свої права тощо.

Крім того, за результатами візитів до вказаних закладів моніторингові групи НПМ дійшли висновку, що незважаючи на те, що 7-8 жовтня цього року набрали чинності зміни до Кримінально-виконавчого кодексу України, які спрямовані на гуманізацію порядку та умов виконання покарань, керівництво установ традиційно очікує «вказівок зверху» для їх практичного впровадження.

«Прошу Вас взяти під особистий контроль хід реалізації реформи пенітенціарної служби, вжити заходів щодо недопущення дестабілізації ситуації в кримінально-виконавчих установах та забезпечити дотримання прав осіб, які в них тримаються», – зазначила Валерія Лутковська.