Аксана Філіпішина: «Ситуація з загостренням міжетнічної ворожнечі потребує особливої уваги з боку правоохоронних органів – як у питанні розслідування вчинених злочинів, так їх превенції»

26/05/2017 10:23

Під час моніторингу та контролю за дотриманням принципу недискримінації, крайнім проявом порушення якого є злочини на ґрунті расової, національної, релігійної або іншої нетерпимості, працівниками Секретаріату Уповноваженого з прав людини встановлено, що в ніч з 23 на 24 травня цього року у м. Києві на території залізничного вокзалу трапилася конфліктна ситуація між групою активістів та групою представників ромської національної меншини.

Відповідно до оприлюдненої у ЗМІ інформації, люди у військовій формі вчинили напад на групу ромів, які мали намір від’їхати до Закарпаття.

Серед постраждалих опинилася і родина ромів, яка за день до побиття під час конференції у прес-центрі Главкому розповідала про те, як напередодні Євробачення було спалено їхнє житло та здійснено правоохоронцями незаконний збір відбитків пальців у всіх мешканців стихійного поселення в Дарницькому районі м. Києва.

З приводу побиття постраждалі особи звернулися із заявами до поліції.

У зв’язку з цим Представником Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності скеровано звернення до Головного управління Національної поліції в Київській області, в якому наголошено, що у зазначеному інциденті присутні ознаки, які вказують на вірогідну вмотивованість протиправних дій нападників національною нетерпимістю.

Також висловлено прохання вжити передбачених законом заходів щодо об’єктивного, повного та неупередженого дослідження всіх обставин, пов’язаних із проявами расової нетерпимості.

Окреме занепокоєння викликає й те, що починаючи з 2016 року в Україні спостерігається тенденція до збільшення випадків проявів ксенофобії по відношенню до представників ромської національної меншини.

На переконання Представника Уповноваженого, подібні прояви розпалювання міжетнічної ворожнечі потребують особливої уваги з боку правоохоронних органів, зокрема більш ретельного розслідування, а також вжиття заходів превентивного характеру щодо недопущення подібних випадків у майбутньому.

Вбачається, що якісна реалізація Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року, постійна діяльність місцевих органів державної влади задля інтеграції ромів в українське суспільство, дозволила б запобігти вищеописаним випадкам грубого порушення прав і свобод представників ромської національної меншини.