«Аби запобігти зникненню дітей, ми повинні вживати превентивних заходів до батьків та опікунів» - Людмила Денісова

25/05/2018 09:45

Щороку наприкінці травня світ відзначає Міжнародний день зниклих безвісти дітей. Ініціатива проведення цього Дня виникла спочатку у США, потім була підтримана Європою, а потім і всією світовою громадськістю.

У відповідь на звернення Уповноваженого Людмили Денісової, Департамент превентивної діяльності Національної поліції України поінформував про те, що упродовж 2017 року до територіальних підрозділів Нацполіції надійшло 8124 повідомлення про зникнення дітей.

Упродовж доби без заведення справ поліція розшукала 6936 дітей. Також було відкрито 742 кримінальні провадження за ст. 115 КК України. Не розшуканими за 2017 рік залишаються 48 дітей.

Вже у поточному році до територіальних органів поліції надійшло 2937 заяв та повідомлень про зникнення дітей, з яких 2622 розшукано упродовж доби без заведення справ, відкрито 222 кримінальні провадження за ст. 115 КК України. Станом на 30 квітня 2018 року не розшуканими залишаються 57 дітей.

За словами Людмили Денісової, сьогодні особливої уваги та захисту потребують діти на небезпечних територіях Сходу України, в життя яких увійшла війна. Особливого занепокоєння Уповноваженого викликає активізація обстрілів та провокацій з боку бойовиків, внаслідок яких піддається небезпеці право дітей на життя.

 «День зниклих безвісти дітей - це час нагадування і пам'яті про тих діток, які ще досі не повернулися додому після зникнення. Але найжахливіше, що сьогодні в Україні ми змушені говорити про страшне горе на Донбасі. Це, по суті, кривава війна з ворогом, під час якої порушується основоположне право дітей – право на життя. За час конфлікту на Сході України безвісти пропало 56 дітей, із них вдалося знайти тільки 23 дитини, ще 33 з них досі перебувають у розшуку», - говорить  Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.

Для захисту прав дітей, забезпечення безпечних умов їх перебування у навчальних закладах на території збройного конфлікту Омбудсмен постійно підтримує контакт з Головою Донецької обласної державної адміністрації, керівниками обласної військово-цивільної адміністрації, міжнародними організаціями та центральними  органами виконавчої влади. Нещодавно Людмила Денісова призначила регіонального координатора Уповноваженого з прав людини у Донецькій та Луганській областях Павла Лисянського. В його повноваженнях також і захист прав дітей на окупованих територіях.  

Водночас, на переконання Людмили Денісової, для запобігання прикрим випадкам зникнення дітей на території всієї України необхідно вживати відповідних превентивних заходів до батьків чи опікунів, проводити роз’яснювальні бесіди та профілактичні зустрічі у школах та інших навчальних закладах.

Людмила Денісова наголошує, що Офіс Уповноваженого завжди готовий до співпраці із зацікавленими державними органами щодо вжиття профілактично-виховних заходів з метою зменшення кількості зниклих дітей та превенції порушення прав дітей.