«Людина має право отримати пенсію, яку вона заробила, незалежно від того, де проживає», - Людмила Денісова

25/04/2018 11:44

На цьому  наголосила Уповноважений Людмила Денісова під час зустрічі з Омбудсменом Боснії і Герцеговини Ясмінкою Джумхур.

Людмила Денісова окреслила головні виклики, які стоять наразі перед Омбудсменом в Україні. Це питання порушення прав громадян, які залишились жити на окупованих територіях Сходу та Криму, права внутрішньо переміщених осіб, а також необізнаність громадян про діяльність Уповноваженого та, як наслідок, величезна кількість скарг на адресу Уповноваженого.

Окремим питанням стала проблема виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам та людям, які залишились жити на окупованих територіях. Це є однією з основних підстав звернень до Омбудсмена.

«В Україні нині зареєстровано мільйон шістсот ВПО – це люди з анексованого  Криму та окупованого Донбасу. Вони мають право на  пенсію, але є чимало проблем з її отриманням», - розповіла Людмила Денісова.

Як відомо, в Україні зараз діє закон, який  встановлює, що людина повинна жити на неокупованій території України та мати статус ВПО, щоб отримувати пенсію від держави. На переконання Людмили Денісової, це порушує права людини.

«Я стверджую, що людина має право отримати пенсію, яку вона заробила, незалежно від того, де проживає. Європейський суд з прав людини вже прийняв 6 рішень, які визнають, що держава має  забезпечити це право», - говорить Омбудсмен.

Ясмінка Джумхур порадила Людмилі Денісовій як Уповноваженому звернутися до Венеціанської комісії  з проханням провести  експертизу закону України щодо права людини на пенсію. 

 Людмила Денісова зазначила, що ще одним важливим пунктом серед завдань Омбудсмена є зменшення кількості скарг, що надходять до Європейського суду з прав людини від українців через належне виконання  вироків  національних судів. 

«У нас  є також звернення до Європейського суду з прав людини, в том числі і від ВПО. Є виграні судові рішення - це біля 170 тисяч випадків в реєстрі на виконання в бюджеті України. Але коштів на виплати не вистачає – це ще одна проблема», - зазначила Уповноважений.

Ясмінка Джумхур розповіла, що Офіс Уповноваженого Боснії і Герцеговини також стикається з такими викликами. Протягом року до Офісу надходить 3-4 тисячі звернень громадян, а його працівники  надають біля 15 тисяч правових консультацій по телефону. Переважна більшість скарг громадян пов’язані з порушенням цивільних і політичних прав, інші звернення стосуються порушень процесуальних прав судами, порушення економічних і соціальних прав, прав дитини, прав людини у місяцях несвободи тощо. Окрема категорія - це звернення щодо дискримінаційних питань, оскільки Омбудсмен Боснії і Герцеговини  є також Уповноваженим з питань рівних прав громадян.