Валерія Лутковська: «Наявність будь-якої агресії в суспільстві неодмінно переростає у порушення прав людини»

25/11/2015 15:20

Таке переконання Уповноважений Верховної Ради України з прав людини висловила під час відкриття круглого столу «Невивчені уроки історії», що відбувся сьогодні, 25 листопада 2015 року, у Секретаріаті Уповноваженого, за підтримки Британської благодійної організації "Всесвітня Єврейська допомога".

«Збройний конфлікт на Сході України, масові міграційні процеси всередині країни та внутрішня соціальна напруга спричинили різке зростання агресії в суспільстві. І тому ми повинні бути свідомими того, що в подібних ситуаціях зростає превентивна роль національних інституцій з прав людини щодо запобігання проявам нетерпимості і ненависті та у подоланні високого рівня агресії в суспільстві. Ми повинні бути готовими до того, щоб разом подолати наслідки суспільного потрясіння, яке може негативно впливати на свідомість та психіку людей», – зазначила Валерія Лутковська.

Аналізуючи небезпечне затягування суспільства у прірву ненависті політиками та засобами масової інформації, відомий правозахисник, президент Асоціації психіатрів України Семен Глузман наголосив на важливості вивчення досвіду інших країн, що пережили ситуації, схожі на ту, в якій перебуває нині наша держава. На його думку, саме такою країною є Руанда, де понад 20 років тому внаслідок геноциду загинуло за різними даними від 800 тисяч до 1 мільйона осіб.

Представник цієї центральноафриканської країни правозахисник Айзек Мугабе проаналізував у своєму виступі роль підтримуваної державою пропаганди геноциду проти народності тутсі в Руанді та поділився досвідом суспільного примирення у своїй країні.

Айзек Мугабе особливо наголосив на визначальній ролі радіо «Тисяча пагорбів», трансляція передач якого значною мірою спровокувала розпалювання міжетнічної ворожнечі в Руанді.

«На радіо широко використовували риторику ненависті. Поряд із музичним супроводом, жартами, розважальним контентом звучали заклики до насильства. За результатами одного з проведених досліджень, радіо «Тисяча пагорбів» стало причиною 10% насильства у країні», – зазначив Айзек Мугабе.

Продовжуючи тему впливу пропаганди, колумніст видання «Сноб» Костянтин Зарубін провів паралель між пропагандою в Руанді та роллю російських ЗМІ у створенні залежності від конфронтації. Журналіст окреслив основні методи та інструменти, які використовуються російськими ЗМІ для загострення міжетнічного конфлікту між українським та російським народами.

Заключна частина круглого столу була присвячена обговоренню і пошуку шляхів примирення в контексті українського питання.