У Глибоцькому райсуді Чернівецької області підсудних утримують у металевих шафах, що нагадують середньовічні катівні

21/02/2017 16:07

Зазначені металеві шафи було виявлено 8 лютого 2017 року регіональним представником Уповноваженого у Чернівецькій області Леонідом Ілюком та регіональним координатором  взаємодії з громадськістю Уповноваженого Богданом Бойком під час моніторингового візиту до Глибоцького районного суду у рамках реалізації національного превентивного механізму (НПМ).

Зокрема, встановлено, що всупереч вимогам законодавства, людей, доставлених під конвоєм до Глибоцького райсуду, тримають у зачинених металевих шафах: без доступу до  освітлення та без належної вентиляції. Повітря та світло потрапляють всередину через прорізані у шафах отвори розміром 10х20см. Важко уявити, як люди почувають себе в умовах літньої спеки, адже у приміщенні, де розташовані шафи, немає кондиціонера! Також на момент візиту у цьому приміщенні було відсутнє водопостачання, що не дозволяє скористатися умивальником та унітазом.

Моніторингова група зазначила, що сама шафа виглядає як середньовічна катівня та складається з двох секцій висотою 2 м та площею 2 м2 на людину, яка повинна розміститися сидячи на лавці шириною 25 см (за умови, що в кожній секції розміщено лише одну людину). Варто нагадати, що згідно зі встановленими нормами площа кожної камери для підсудного повинна бути не менше 4 м2 .

Осіб, які конвоюються до суду, не забезпечують харчуванням, що також є суттєвим порушенням прав людини.

Монітори також зафіксували відсутність належно облаштованих місць для спілкування підсудних із захисниками, а також для ознайомлення з матеріалами справи. Наразі вони можуть це зробити лише у залах судового засідання, перебуваючи у клітках, використання яких також не в повній мірі відповідає вимогам законодавства.

Моніторингова група одностайно переконана – тримання людини у приміщенні суду в такий спосіб є грубим порушенням міжнародних та національних стандартів поводження з особами під вартою та може розцінюватися як порушення норм Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання.

Потребує уваги питання доступності Глибоцького районного суду для осіб з інвалідністю, що пересуваються на візках, адже пандуси відсутні. До сходинок головного входу прикріплено два швелери, падіння з яких може завдати серйозних травм. Вхід, через який доставляють підсудних, пандусом взагалі не обладнано. Оскільки зали судових засідань розташовані на другому поверсі, виникає потреба у встановленні пандусів на сходах. Зазначену проблему можна вирішити шляхом розташування залів засідань на першому поверсі приміщення суду або приведення приміщення  відповідно до державних будівельних норм.

Для негайного припинення жорстокого поводження з підсудними у Глибоцькому районному суді Чернівецької області та захисту їхніх прав буде направлено відповідні акти реагування Уповноваженого на адресу Державної судової адміністрації та МВС України.