Відкрите звернення Уповноваженого з прав людини до Голови Комісії при Президентові України з питань громадянства

20/02/2017 10:35

Протягом 2015-2016 років, на жаль, все ще залишається актуальною проблема набуття громадянства України за спрощеною процедурою іноземцями, які надавали та надають сприяння у захисті незалежності держави на Сході України.

Зазначена категорія іноземців, в основному громадяни Республіки Білорусь та Російської Федерації, наражається на небезпеку бути або примусово видвореними з території України за порушення міграційного законодавства, або бути виданими Російській Федерації як злочинці відповідно до вимог міжнародних конвенцій про видачу правопорушників, оскільки Російська Федерація, порушивши кримінальні справи проти вказаних осіб, зокрема і за найманство, оголошує їх в міжнародний розшук.

Так, мною відкрито провадження за зверненням Президента Першого добровольчого мобільного шпиталю імені Миколи Пирогова в інтересах громадянки Російської Федерації Сімонової Ольги Сергіївни щодо зволікання з розглядом її заяви про прийняття до громадянства України, яка з грудня 2014 року по сьогоднішній день в районах проведення АТО у Донецькій і Луганській областях надавала та надає медичну допомогу, спочатку у підрозділі «Північ» батальйону ПСМОП «Золоті ворота», потім у Першому добровольчому мобільному шпиталі імені Миколи Пирогова та у складі медичної служби ППСПОП «Дніпро-1», а наразі – в одній з військових частин Збройних Сил України. За весь час несення служби вона показала себе кваліфікованим медичним працівником, який здатен ефективно діяти у складних ситуаціях на передових позиціях оборони, і неодноразово рятувала життя українським бійцям.

Враховуючи зазначені заслуги Сімонової О.С. перед Україною, 25 серпня 2016 року в.о. Міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун звернулася до Президента України Петра Порошенка з клопотанням про ухвалення позитивного рішення щодо прийняття Ольги Сімонової до громадянства України на підставі статті 9 Закону України «Про громадянство України» з урахуванням пільг, передбачених частиною третьою цієї статті.

Ще у вересні 2016 року Сімонова О.С. подала до територіального підрозділу Державної міграційної служби України клопотання про прийняття її до громадянства України.

Лише у січні 2017 року Державна міграційна служба України надіслала справу згаданої громадянки РФ на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства. До справи були додані позитивні висновки Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України та Національного центрального бюро Інтерполу.

Однак з того часу за формальними та незрозумілими підставами справа Сімонової О.С. двічі поверталася до ДМС України на доопрацювання та для усунення недоліків, що є по суті зволіканням з розглядом клопотання бійця Збройних Сил України.

16 лютого 2017 року в.о. Міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун повторно звернулася до Президента України Петра Порошенка з клопотанням про ухвалення позитивного рішення щодо прийняття Ольги Сімонової до громадянства України.

Звертаю увагу, що, враховуючи наведені вище обставини,
Сімонова О.С. не може більше користуватися захистом держави свого громадянства і повернутися до неї, адже це загрожуватиме їй переслідуваннями в Російській Федерації, включаючи незаконне притягнення до кримінальної відповідальності.

Цього року закінчується термін дії дозволу на тимчасове проживання в Україні, і немає жодних гарантій, що Державна міграційна служба поновить цей дозвіл. Також слід зауважити, що Ольга Сімонова в’їхала до України у грудні 2014 року за внутрішнім паспортом громадянки Російської Федерації. Від 1 березня 2015 року громадяни РФ не можуть в’їжджати на територію України за цим документом.

Тому у разі продовження зволікання з винесенням рішення про прийняття Сімонової О.С. до громадянства України, вона може залишитися без жодного паспортного документу, який дає їй право законно перебувати на території України, що, в свою чергу, становитиме порушення міграційного законодавства України і може мати наслідком її перехід у статус мігранта, який незаконно перебуває на території України. Це не лише позбавить її права отримати громадянство України, а може призвести, зокрема, і до її видворення за межі України.

Саме з цих причин розгляд її клопотання у найкоротші строки має надзвичайно важливе значення.

Справа Сімонової Ольги Сергіївни не є стандартною справою і потребує особливої уваги і небайдужого ставлення з боку уповноважених державних органів і посадових осіб України, а саме тому підтримую клопотання в.о. Міністра охорони здоров’я України Уляни Супрун до Президента України Петра Порошенка щодо прийняття Сімонової О.С. до громадянства України на підставі статті 9 Закону України «Про громадянство України» з урахуванням пільг, передбачених частиною третьою цієї статті.

Очікуючи ефективні дії з боку Комісії при Президентові України з питань громадянства, закликаю правозахисні організації та активістів приєднатись до цього звернення та підтримати вказане клопотання.