«Проблему з масовим отруєнням дітей у таборі «Орлятко» треба вирішувати комплексно – на центральному та місцевому рівнях», - Людмила Денісова

19/07/2018 15:08

Це зазначила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова під час засідання міжвідомчої комісії у Донецькій ОДА щодо масового отруєння дітей у таборі «Орлятко» (Лиманський район, Донецька область).

Людмила Денісова наголосила, що за останні кілька днів до лікарні з табору госпіталізували біля 100 чоловік з попереднім діагнозом «гостра кишкова інфекція». Це – наймасштабніший випадок отруєння дітей за останні роки в Україні.

Як повідомили під час наради представники влади, станом на 8.00 19 липня у лікарнях області перебуває 78 дітей. Стан більшості із них стабільний, загрози життю наразі немає. Троє дітей отримують інфузійну терапію.

Сам табір «Орлятко» належить слов’янському підприємству «Бетонмарш», цього року його взяв в оренду керівник дитячого закладу «Яструбок» (знаходиться за 8 км від табору «Орлятко»). Табір «Орлятко» почав працювати з 21 червня. З 14 липня на відпочинок у другу зміну табору заїхало 134 дитини віком від 8 до 20 років. З них - 35 дітей віком до 15 років. Штат працівників дитячого закладу становить 20 осіб.

Як повідомили під час наради, перші випадки захворювань з’явилися 15 та 16 липня – у двох працівників харчоблоку. 16 липня до медпункту зі скаргами на стан здоров’я звернулось 12 дітей. А на 15 годину 17 липня захворіло вже 60 дітей.

Представники влади наголошували, що табір «Орлятко» пройшов всі необхідні перевірки та мав дозвіл на роботу.  

Уповноважений Людмила Денісова у відповідь зазначила, що вчора за її дорученням  «Орлятко» відвідав Регіональний координатор у Донецькій і Луганській областях Павло Лисянський.

«Інформацію, яку надав мені регіональний координатор – шокуюча. Я на фото побачила, що харчоблок перебуває у жахливому стані. У закладах несвободи бувають кращі умови! Також нам розповіли, що один хлопчик скаржився ввечері на погане самопочуття, але він не зміг знайти навіть вожатого табору, тому чекав до ранку», -  розповіла Людмила Денісова.

Під час засідання також стали відомі факти, що працівники дитячого закладу «Орлятко» не дотримувались затвердженого меню харчування дітей, у таборі порушувались правила зберігання продуктів, їх обробки, товарного сусідства. Так, молочні продукти зберігались при температурі +12 градусів (при нормі +4), а ковбасні вироби не мали дати виготовлення та терміну зберігання.

Крім того, є інформація, що одна співробітниця тиждень працювала з дітьми без медичної книжки.

В кінці зустрічі Омбудсмен запропонувала комплексне розв'язання проблеми у таборі «Орлятко» та шляхи запобігання таким випадкам у майбутньому.

По-перше, за словами Людмили Денісової, на центральному рівні влади вона планує зустрітись з представниками Міністерства охорони здоров’я України, щоб вирішити проблему з недостатньою кількістю медичного персоналу, який працює у дитячих закладах відпочинку, та кваліфікацією таких лікарів.

По-друге, на регіональному рівні необхідно провести перевірки всіх служб, які несуть відповідальність за безпеку дітей, орендарів та власників дитячих закладів відпочинку. Зробити відповідні висновки та  притягнути до відповідальності всіх винних. 

Крім того, Омбудсмен зазначила, що всі діти, які постраждали від отруєння, мають бути безкоштовно оздоровлені.

«Треба зробити перевірки та визначити відповідальних осіб. Доручити власникам табору усунути всі виявлені недоліки. Коли мені нададуть результати таких перевірок, я звернусь до органів прокуратури, Міністерства охорони здоров’я України та Держспоживслужби. Ми повинні запобігти випадкам масового отруєння дітей!», - підсумувала Людмила Денісова та наголосила, що сьогодні планує особисто відвідати табір «Орлятко». А також здійснити візит до лікарні, де перебувають постраждалі діти.