Наразі відбувається переміщення 12 кримських в’язнів на материкову частину України

17/03/2017 13:49

Сьогодні, 17 березня 2017 року, завдяки спільним зусиллям Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської та Уповноваженого з прав людини в РФ Тетяни Москалькової відбувається переміщення 12 осіб із пенітенціарних установ АР Крим на материкову частину України. Вказане переміщення проходить у с. Гоптівка (Харківська обл.) – пункті пропуску через державний кордон України на кордоні з РФ.

Сьогоднішнє переміщення засуджених із пенітенціарних установ АР Крим здійснюється шляхом використання ad hoc механізму, який раніше було запропоновано Омбудсманом України.  

Нагадаємо, до Валерії  Лутковської ще у 2015 році надійшло звернення від її російської колеги Елли Памфілової, в  якому йшлося про прохання 22 засуджених, які відбувають покарання в пенітенціарних установах АР Крим, перевести їх на материкову територію України для подальшого відбування покарання. На той час російська сторона запропонувала здійснити таке переміщення шляхом застосування  норм  Європейської конвенції про передачу засуджених осіб від 21 березня 1983 року, яка визначає порядок передачі осіб, засуджених на території однієї держави, для відбування ними покарань на території іншої держави. Такий варіант був категорично неприйнятний для української сторони, адже Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою територією України, і тому  застосування норм згаданої Європейської конвенції є неможливим в рамках однієї  держави.

У свою чергу, Валерія Лутковська запропонувала альтернативний варіант для вирішення вказаного питання – розробити спільний механізм переміщення засуджених із застосуванням так званої практики ad hoc. Вироблення вказаного механізму підтримала новопризначений у 2016 році Уповноважений з прав людини в РФ Тетяна Москалькова. За результатами проведених спільних зустрічей омбудсманів таку процедуру вдалося реалізувати.

Крім того, сьогодні було проведено зустріч Валерії Лутковської з Уповноваженим з прав людини в РФ Тетяною Москальковою. Подякувавши Омбудсману РФ за зусилля у сприянні проведення сьогоднішнього переміщення засуджених із АР Крим, Валерія Лутковська підтвердила готовність і зацікавленість у продовженні практики взаємних моніторингових візитів до місць несвободи з метою вивчення стану дотримання прав громадян обох країн у цих установах. Так, найближчим часом омбудсмани України та РФ планують відвідати громадян України, які перебувають у місцях несвободи в РФ, а також аналогічні візити до громадян РФ, які перебувають у місцях несвободи на території України.

Як повідомлялося раніше, Верховний комісар ООН з прав людини Зеїд Раад аль-Хуссейн високо оцінив двосторонню взаємодію омбудсманів України і РФ, зокрема, висловив зацікавленість ініціативою щодо взаємних візитів.