Здійснено контроль стану забезпечення військовослужбовців, які беруть участь в АТО

15/12/2015 10:16

7-10 грудня 2015 року представники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснили моніторинговий візит до військових частин і підрозділів Збройних Сил та Держприкордонслужби, розташованих у м. Краматорську, м. Слов’янську, м. Дружківці, м. Артемівську Донецької області та прилеглих до них районах. Під час візиту було проведено цивільний контроль за дотриманням соціально-економічних та гуманітарних прав військовослужбовців, станом підготовки розташувань особового складу до зими, а також належного всебічного забезпечення військовослужбовців, які беруть участь в антитерористичній операції.

Були відвідані підрозділи 30-ї механізованої бригади, 81-ї та 95-ї аеромобільних бригад, Донецький зональний відділ Військової служби правопорядку Збройних Сил та Краматорський прикордонний загін.

Результати засвідчили те, що розміщенню, харчуванню, лазнево-пральному обслуговуванню та іншому забезпеченню особового складу приділяється належна увага. Розташування військовослужбовців як стаціонарні, так і польові забезпечують належні умови перебування в них. Порушень санітарних умов не виявлено.

Водночас взводні опорні пункти 30-ї бригади були недостатньо забезпечені твердим паливом (дровами) для опалення розташувань особового складу. За словами військовослужбовців, вони періодично самотужки заготовляють дрова переважно за рахунок прилеглих лісопосадок та покинутих будівель.

Викликає занепокоєння недостатнє забезпечення дерев’яним брусом та обрізними дошками для облаштування бліндажів. Ця проблема є кричущою та потребує негайного вирішення.

Відвідування 81-ї бригади засвідчило, що незважаючи на значний обсяг роботи, проведеної з облаштування приміщень у створюваному пункті постійної дислокації військової частини (ремонт та утеплення приміщень, заміна систем водопостачання та опалення, встановлення нової котельні тощо), їх опалення залишається на неналежному рівні. Причиною цьому є низька якість вугілля, що виділяється бригаді відповідними підрозділами забезпечення.

У відвіданих військових частинах військовослужбовці висловлювали нарікання на якість форменного одягу, який після 5-6 прань (як правило, протягом 2-3 місяців) приходить у занедбаний та зношений стан. У зв’язку з чим у польових умовах для зручності та збереження виданого обмундирування бійці часто використовують форму, поставлену волонтерами або придбану за власні кошти.

Не оминула критики і якість взуття з високими берцями нового зразка, яке за словами бійців, непристосоване для застосування в польових умовах (підошва виявилася чутливою до попадання на неї пально-мастильних матеріалів, крім того, відклеюється після одно-двомісячного носіння внаслідок суттєвого пріння ніг тощо).

Умови медичного обслуговування військовослужбовців визнані загалом прийнятними.

Разом з тим, військовослужбовці в батальйонах механізованих бригад занепокоєні можливістю погіршення надання їм медичної допомоги через те, що нещодавно штатно-посадова категорія начальника медпункту батальйону замінена з офіцерської на сержантську. Це унеможливить призначення на цю посаду лікаря з вищою освітою, в той час коли проблема неукомплектованості посад середнього медичного персоналу й до сьогодні залишається актуальною. Отже, як вважають військовослужбовці, посада начальника медпункту батальйону буде тривалий час просто вакантною.

Такий підхід до зміни штатів медичних пунктів у батальйонах механізованих бригад ще більше здивував тим, що в батальйонах аеромобільних бригад посаду начальника медичного пункту обіймає усе ж таки офіцер.

Військові медики звернули увагу моніторингової групи на недостатнє постачання сучасних індивідуальних аптечок (у 81-ій бригаді забезпеченість складає близько 60 відсотків, у підрозділах Краматорського прикордонного загону – й того менше), а також на існуючі норми постачання лікарськими препаратами, які фактично розраховані для лікування військовослужбовців вікової категорії 20-25 років, тоді як середній вік мобілізованих становить близько 45 років, а отже, вже мають місце ускладнені та хронічні захворювання.

Крім того, залишається невирішеною проблема забезпечення мобільною легкоброньованою технікою для евакуації поранених з поля бою, якої в підрозділах механізованих бригад взагалі немає. У підрозділах аеромобільних бригад є в наявності бронетранспортери «Саксон», проте стосовно нього виказувалися нарікання на недостатню прохідність у польових умовах та незначний моторесурс.

За результатами моніторингового візиту будуть підготовлені відповідні акти реагування Уповноваженого з прав людини.