Результати моніторингу дотримання прав утримуваних осіб в ізоляторі тимчасового тримання № 2 (м. Дрогобич) ГУНП України у Львівській області

31/07/2020 16:00

Провідний спеціаліст Відділу регіонального представництва в західних областях Майя Гризлова, регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області Тетяна Панасенко та громадський монітор Юрій Татомир в рамках національного превентивного механізму здійснили моніторинговий візит до ізолятора тимчасового тримання № 2 (м. Дрогобич) Головного управління Національної поліції України у Львівській області (далі – ІТТ, ізолятор, установа) з метою перевірки дотримання прав осіб, які утримуються в ІТТ та вивчення стану забезпечення заходів із запобігання та поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Ізолятор розрахований на 29 осіб, на час моніторингу там утримувалося чотири особи. Моніторингова група відвідала усі камери утримання та інші приміщення ІТТ, ознайомилася з документацією установи та поспілкувалася із затриманими особами та працівниками.

Під час візиту з’ясовано, що в ІТТ забезпечується належний санітарно-гігієнічний стан приміщень та камер, на виконання наказів та листів Національної поліції України на належному рівні сплановано та реалізовуються протиепідемічні заходи.

Установа повною мірою забезпечена засобами індивідуального захисту (далі – ЗІЗ) та дезінфекційними засобами. Наявні дві бактерицидні лампи, які використовуються для опромінення приміщень ІТТ.

В установі наявне одне окреме підготовлене приміщення (камера) для тимчасової ізоляції осіб з підозрою на коронавірус СОVID-2019.

Усі утримувані в ІТТ особи забезпечені захисними масками, двічі на день проходять скринінг температури тіла.

В установі наявне обладнане приміщення для проведення короткострокових побачень без прямого контакту між відвідувачами та утримуваним, два слідчі кабінети, де в тому числі можуть відбуватися конфіденційні побачення адвокатів зі своїми підзахисними.

Разом з тим, моніторинговою групою виявлено ряд порушень рекомендацій та вимог міжнародного та національного законодавства:

- вентиляція з механічним спонуканням функціонує неналежно, що може призводити до порушення повітряно-температурного режиму в камерах;

- в ІТТ відсутнє приміщення та технічне обладнання для проведення судових засідань в режимі відеоконференцій;

- дверцята кабін санітарних вузлів мають висоту 0,75 м замість передбачених 1,5 м, що не відповідає вимогам Європейських пенітенціарних (в'язничних) правил;

- у душовій відсутні шторки, що порушує право на приватність;

- відсутня система сигналізації, яка дає змогу ув’язненим негайно встановити контакт із постовим;

- штатним розписом в установі не передбачена посада медичного працівника, що не відповідає вимогам пункту 41.1 Європейських пенітенціарних (в'язничних) правил, якою передбачено, що кожен пенітенціарний заклад мусить мати не менше одного лікаря, який має відповідну кваліфікацію лікаря-терапевта

- порушуються права утримуваних на доступ до суспільно важливої інформації: вони не мають можливості отримувати найважливіші новини та інформацію про суспільні події ні шляхом перегляду телевізійних новин, ні через радіоприймачі.

Вищевказані недоліки були доведені керівництву ІТТ №2. За результатами моніторингового візиту до Головного управління Національної поліції у Львівській області буде направлено звіт з рекомендаціями щодо усунення недоліків в організації діяльності ізолятора тимчасового тримання №2 для невідкладного їх усунення.