Монітори НПМ: «Підопічні Димитрівського психоневрологічного інтернату проживають у жахливих умовах»

07/03/2017 12:04

В рамках реалізації національного превентивного механізму відбувся моніторинговий візит без попередження до Димитрівського психоневрологічного інтернату для чоловіків у смт Олександрійське Кіровоградської області.

До складу моніторингової групи входили представники Департаменту з питань реалізації НПМ Секретаріату Уповноваженого, регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого у Кіровоградській області та громадський монітор.

На час візиту в установі проживала 91 особа.

Мешканці інтернату проживають у двох житлових корпусах. У першому корпусі розміщені ліжкові хворі та підопічні, за словами персоналу, у «важкому» психічному стані. Монітори зауважили, що саме ці підопічні потребують особливої уваги та догляду, втім вони проживають у жахливих умовах: велика перенаселеність кімнат, відсутність будь-яких меблів, окрім ліжок. Також в кімнатах немає дверей, бо так зручно персоналу – можна контролювати, хто чим займається. Єдині металеві двері встановлені в ізоляторі. Постіль в спальнях брудна і дуже стара, а в окремих підопічних – взагалі відсутня. Ліжкові хворі не мають туалетних стільців, а тому користуються пластиковими та цинковими відрами. Треба зазначити, що в усіх приміщеннях стояв стійкий сморід сечі.

В цьому ж корпусі розташована кімната денного перебування, у якій підопічні проводять цілий день взимку та за поганих погодних умов, і єдиним їх заняттям є перегляд телепередач. Вийти звідти можна лише на час прийняття їжі або в теплу погоду. Під час візиту цей корпус був замкнений на ключ, і люди перебували всередині.

Неприємно вразив моніторів той факт, що у кімнаті денного перебування деякі люди сиділи прямо на кахельній підлозі, оскільки місця для сидіння на дерев’яних лавах і табуретах вистачає не усім.

Складається враження, що усе в цьому інтернаті створено для зручності персоналу. На запитання, чому люди зачинені в кімнаті на ключ, санітарка відповіла: «Тому що я підлогу помила, а вони зараз болото нанесуть».

«День у день люди просто сидять в кімнаті денного перебування. А деякі підопічні живуть в інтернаті вже понад 10 років. Гнітюча атмосфера», – поділилася своїми враженнями Анастасія Клюга, співробітник Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму.

Також слід зазначити, що у лютому підопічні були взуті у літні пластикові капці, пошарпаний одяг, в деяких підопічних були діряві шкарпетки. Не зважаючи на холодну погоду, більшість з підопічних не мали теплих курток. При цьому на складі з 2013 року лежать закуплені теплі камуфляжні куртки.

До корпусу №2 людей вдень не впускають, персонал навіть зняв дверні ручки, щоб мешканці не могли туди потрапити. Це підтвердили і підопічні, і персонал інтернату. Моніторингову групу здивував той факт, що в кімнатах цього корпусу взагалі відсутні приліжкові тумби та шафи. Є кілька шаф в коридорах, але в них зберігаються відра і швабри. Підопічні ховають особисті речі під матрац або протягом дня носять з собою у пакетах.

З метою економії вдень у цьому житловому корпусі вимикають опалення. Коли моніторингова група зайшла до кімнат, вікна були відчинені для провітрювання, а температура в спальнях становила +13 С. Опалення вмикають лише ввечері, перед тим як підопічні заходять на ночівлю.

Стосовно зазначених та інших виявлених грубих порушень і проблем будуть підготовлені відповідні акти реагування Уповноваженого з прав людини.