Моніторингова група національного превентивного механізму відвідала Житомирську виправну колонію

02/04/2015 16:24

У ході візиту працівники Секретаріату Уповноваженого  спільно з представниками ВГО «Асоціація незалежних моніторів» та ГО «Перспектива» вивчали стан дотримання прав людини у діяльності Житомирської виправної колонії №4 Управління ДПтСУ в Житомирській області. Монітори особисто спілкувалися із засудженими щодо дотримання правових норм персоналом закладу, а також безперешкодно оглянули дисциплінарні, житлові та побутові приміщення.

Попри проведення вибіркових поточних ремонтів у колонії, житлові приміщення гуртожитків потребують модернізації та реконструкції. В установі для засуджених, які тримаються в дисциплінарному ізоляторі, приміщеннях камерного типу, секторі максимального рівня безпеки та дільниці посиленого контролю не створені належні санітарно-гігієнічні та комунально-побутові умови, які в окремих випадках суперечать вимогам законодавства. В окремих камерах брудно, стіни покриті пліснявою, наявний інвентар перебуває в незадовільному технічному стані,  недостатні вентиляція та природне освітлення. Обладнання санвузлів не забезпечує зручності та принижує гідність людини.

Під час спілкування засуджені скаржилися на відсутність роз’яснювальної роботи з ними, у тому числі з правових питань та застосування заохочувальних норм, а також на необґрунтоване накладення дисциплінарних стягнень. Психологічна допомога  засудженим належним чином не організована, методичний та матеріальний ресурс в достатній мірі не використовується. Обґрунтованими є скарги на низьку якість приготовленої їжі.

Крім цього,  медичній частині виділено новий цифровий рентгенологічний апарат, однак медичний персонал був вимушений відмовитись від його використання через жахливий стан приміщення рентген-кабінету, де дуже висока вологість та низька температура у зимовий період, що безсумнівно призведе до швидкого псування коштовного обладнання.

Як наслідок, через нестачу фінансування не вистачає рентгенівської плівки  особам, які перехворіли на туберкульоз, протягом року не проводився рентген-контроль (при нормі – двічі на рік).

За результатами моніторингового візиту, до Міністерства юстиції України буде направлено звіт із зазначенням виявлених недоліків та наданням  рекомендацій щодо їх усунення, а також поінформовано Генеральну прокуратуру України.