Здійснено перевірку забезпечення правоохоронними органами безперервності лікування пацієнтів замісної підтримувальної терапії в Сумській області

22/06/2015 10:32

У зв’язку з надходженням низки звернень та повідомлень від представників громадськості щодо позбавлення пацієнтів замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) права на медичну допомогу в діяльності правоохоронних органів у Сумської області, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини було відкрито провадження у справі про порушення прав і свобод людини. 

В період з 16 по 18 червня 2015 року  в межах зазначеного провадження представниками громадськості спільно з працівниками Секретаріату Уповноваженого було проведено низку заходів, під час яких відвідано громадські організації, які опікуються проблемами пацієнтів ЗПТ; заклади охорони здоров’я; Сумський центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги; Сумський міськвідділ УМВС України в Сумській області; ізолятор тимчасового тримання, підпорядкований Сумському міськвідділу міліції; Сумський слідчий ізолятор.

Під час цих відвідувань учасники провадження опитали пацієнтів ЗПТ, у тому числі тих, що тримаються в місцях несвободи, медичних працівників та працівників правоохоронних органів, ознайомилися з відповідною документацією, отримали копії необхідних документів та здійснили низку інших заходів.

Матеріали, зібрані в ході провадження, дали підстави стверджувати, що у разі обрання стосовно учасників ЗПТ запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, всупереч вимогам законодавства, безперервність лікування цієї категорії осіб не забезпечується, що призводить до абстинентного синдрому, довготривалих фізичних страждань. Таке поводження, на думку Уповноваженого, розцінюється як жорстоке поводження, суперечить практиці Європейського суду та є грубим порушенням статті 3 Конвенції  про захист прав людини і основоположних свобод.

Результати провадження стали підставою для проведення розширеної оперативної наради при керівництві ДПтС України в Сумській області у присутності представників громадськості, працівників Секретаріату Уповноваженого, прокуратури Сумської області та керівництва Сумського СІЗО. Під час наради розглядалося питання щодо лікування осіб, які тримаються під вартою в Сумському СІЗО та яким призначено лікування препаратами ЗПТ.

За результатами наради були прийняті, зокрема, такі рішення: обладнати в СІЗО окремий кабінет для забезпечення безперервності лікування ЗПТ та детоксикації; налагодити взаємодію з УМВС, обласним наркодиспансером та прокуратурою Сумської області задля забезпечення безперервності лікування ув’язнених осіб препаратами ЗПТ та їх належної детоксикації, налагодити в місцях ув’язнення належний облік та лікарське консультування пацієнтів ЗПТ.

Виконання зазначеного рішення наразі перебуває на контролі Уповноваженого з прав людини.

Разом із констатацією виявлених недоліків та порушень, учасники провадження відмітили належне виконання вимог чинного законодавства в частині забезпечення безперервності лікування препаратами ЗПТ та детоксикації в діяльності працівників ізолятора тимчасового тримання, підпорядкованого Сумському МВ УМВС України в Сумській області. Відмічено, зокрема, належне ведення обліку та документації, своєчасне інформування закладів охорони здоров’я про затримання пацієнтів ЗПТ та належне виконання рекомендацій лікаря, у тому числі конвоювання пацієнтів ЗПТ до закладу охорони здоров’я, а також належне інформування адміністрації СІЗО щодо призначень лікаря взятим під варту особам.

В ході зазначених заходів учасники провадження окремо приділили увагу стану дотримання прав людини і за іншими напрямами правоохоронної діяльності на Сумщині. Зібрані матеріали свідчать, зокрема, про незаконні затримання осіб, порушення права затриманих осіб на правову допомогу, маніпуляції з часом фактичного затримання осіб тощо. Наявні факти також свідчать про неналежне невиконання слідчими суддями загальних обов’язків судді щодо захисту прав людини, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, при розгляді ними клопотань про обрання запобіжних заходів.

Матеріали провадження наразі опрацьовуються, після чого Уповноваженим з прав людини буде прийнято рішення щодо актів реагування з метою усунення виявлених порушень та поновлення порушених прав.

З числа громадськості у заходах в межах провадження взяли участь представники ГО «Клуб Шанс» (Загребельний О.С., Білик І.Ю.), ВГО «Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів» (Пивоваров В.С., Кравцова О.І.), Сумського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (Назаренко О.О.), які діяли на підставі персональних доручень Уповноваженого.