26/01/2024 15:27

За зверненням Уповноваженого вжиті заходи реагування на порушення принципів ґендерної рівності та недискримінації, проявів сексизму у сфері освіти

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини відкрив провадження за зверненням студенток Навчально-наукового Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка (далі – Інститут) щодо порушень викладачем Інституту норм педагогічної етики, систематичних дискримінаційних за ознакою статі висловлювань щодо студенток Інституту, порушення принципів ґендерної рівності та недискримінації у своїй викладацькій діяльності.

Заявниці повідомили, що студенти двічі зверталися до адміністрації Інституту з проханням відсторонити викладача від навчального процесу в зв’язку з його неприйнятними висловлюваннями, проте отримували відмову в розгляді цього питання та рекомендацію звернутися за захистом деінде.

Секретаріат Уповноваженого звернувся до Міністерства освіти і науки України (далі – МОН України) щодо перевірки фактів, викладених заявницями, та вжиття заходів реагування.

Після звернення Уповноваженого Постійна комісія Вченої ради КНУ імені Тараса Шевченка з питань етики (далі – Комісія), до повноважень якої відповідно до Статуту КНУ імені Тараса Шевченка (далі – Університет) належить розгляд питань, порушених у зверненні, створила відповідну робочу групу.

Робоча група опрацювала документи, надані керівництвом Інституту та відділом кадрів Університету, провела два засідання робочої групи та розширене засідання Комісії із запрошенням представників Інституту – як студентів, так і науково-педагогічного персоналу.

27 грудня 2023 року Комісія провела підсумкове засідання (у складі 15 осіб), під час якого дійшла висновків, що мали місце порушення викладачем положень 3.1. та 3.3. Етичного кодексу університетської спільноти, а формальний підхід керівництва, вченої ради та студентського парламенту Інституту до зазначених порушень призвели до репутаційних втрат інституту та Університету в цілому.

Враховуючи статутні повноваження Університету та Комісії, а також рекомендаційний характер висновків Комісії, учасники засідання ухвалили, зокрема, рекомендувати:

- керівництву Університету вжити адміністративних заходів щодо науково-педагогічних працівників, які допустили зазначені порушення;

- адміністрації Інституту спільно з представниками студентського парламенту розробити подальшу стратегію уникнення негативних наслідків конфліктних ситуацій у колективі;

- трудовому колективу Інституту провести збори, на яких наголосити на необхідності виконання науково-педагогічними працівниками не лише персональних пунктів контракту, а й фіксованих умов, згідно з якими науково-педагогічний працівники беруть на себе відповідальність дотримуватися Етичного кодексу університетської спільноти та Порядку запобігання та протидії дискримінації, булінгу, ґендерно-обумовленому насильству, що закріплено в типовому контракті з науково-педагогічним працівником.

На підставі висновків Комісії за порушення положень Етичного кодексу університетської спільноти Університету винесено догану викладачу, на дії якого скаржилися, та завідувачці кафедри, до якої входить викладач.

Додержання рівних прав та забезпечення рівних можливостей, запобігання проявам упередженого ставлення та поширення стереотипних уявлень про ролі жінок і чоловіків – один із ключових елементів формування сталого та справедливого суспільства.

Прояви дискримінації, особливо в освітньому середовищі, яке великою мірою визначає розуміння світу і формує цінності майбутнього покоління, — неприпустимі.