06/10/2023 10:25

За сприяння Уповноваженого забезпечили право військовослужбовця, зниклого безвісти під час бойових дій за м. Бахмут, щодо ненарахування йому банком платежів за кредитом

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини звернулася дружина військовослужбовця, який в січні 2023 року під час бойових дій в районі м. Бахмут Донецької області зник безвісти, щодо питання нарахування банком її чоловіку процентів за кредитом, сум неустойки (штрафу, пені) за порушення фінансових зобов’язань.

Роз’яснюємо! 

Відповідно до частини п’ятнадцятої статті 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»  від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі – Закон № 2011), військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на весь час їхнього призову, а військовослужбовцям під час дії особливого періоду, які брали або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, які перебували або перебувають безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, – штрафні  санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються, крім кредитних договорів щодо придбання майна, яке віднесено чи буде віднесено до об’єктів житлового фонду (житлового будинку, квартири, майбутнього об’єкта нерухомості, об’єкта незавершеного житлового будівництва, майнових прав на них), та/або автомобіля.

Згідно з частиною п’ятою статті 8 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» від 12 липня 2018 року № 2505-VIII (далі – Закон № 2505), який визначає правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та забезпечує правове регулювання суспільних відносин, пов’язаних із набуттям правового статусу осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, з обліком, розшуком та соціальним захистом таких осіб і членів їхніх сімей, – за особою, зниклою безвісти за особливих обставин, зберігаються місце роботи та займана посада, але не більш як до моменту визнання її безвісно відсутньою чи оголошення померлою у порядку, встановленому законодавством.

З огляду на викладене вище вбачається, що навіть після внесення військовослужбовця до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, така особа не позбавляється статусу військовослужбовця.

Відповідно банки або інші фінансові установи  не мають права нараховувати зниклим військовослужбовцям проценти, штрафні санкції, пеню за невиконання зобов’язань.

Уповноваженим було відкрито провадження у справі про порушення прав і свобод людини і громадянина в межах якого, з метою забезпечення права військовослужбовця, який зник безвісти під час бойових дій щодо не нарахування йому банком платежів за кредитом, надіслано відповідний запит до Регулятора – Національного банку України.

Позиція Уповноваженого про те, що проценти, штрафні санкції, пеня та інші платежі по кредиту військовослужбовця не нараховуються, як у період до визнання його зниклим безвісти за особливих обставин так і у період після визнання його зниклим безвісти за особливих обставин до моменту визнання його безвісно відсутнім чи оголошення померлим у порядку, встановленому законодавством, підтримана Національним банком України.

Національний банк України звернувся до банку щодо умов обслуговування заборгованості по кредиту чоловіка заявниці.

Банк поінформував про те, що по кредиту військовослужбовця проведено сторнування та повернуто раніше нараховані проценти за користування кредитом на рахунок клієнта, а також припинено подальше їх нарахування.

Таким чином, за результатами вжитих Уповноваженим заходів реагування забезпечено право військовослужбовця, який зник безвісти під час бойових дій, щодо ненарахування йому банком платежів за кредитом.

Нагадуємо, що у разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.