07/03/2023 17:47

За сприяння Уповноваженого поновлено право заявника на отримання архівної довідки про трудовий стаж

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у лютому 2023 року звернувся громадянин С. щодо сприяння в отриманні архівної довідки про трудовий стаж за період з 01.12.1990 по 08.02.1992 у радгоспі «Пилипчанський». Під час розгляду звернення встановлено, що територіальними органами Пенсійного фонду України  заявнику було відмовлено у призначенні пенсії у зв’язку з відсутністю необхідного страхового стажу. До його страхового стажу не зараховано період роботи з 01.12.1990 по 08.02.1992 у радгоспі «Пилипчанський», оскільки в трудовій книжці відсутня назва організації, в яку був прийнятий заявник.

Нормативно-правове регулювання питання

Кодекс законів про працю України.

Про національний архівний фонд та архівні установи: Закон України від 24.12.1993 № 3814-ХII     

3. Про затвердження Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній: Постанова Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637

За відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (Абзац перший пункту 3 Порядку).

4. Про затвердження Порядку виконання архівними установами запитів юридичних та фізичних осіб на підставі архівних документів та оформлення архівних довідок (копій, витягів): Наказ Міністерства юстиції України від 02.03.2015 № 295/5

Підставою для оформлення архівної довідки про підтвердження трудового стажу є накази (за відсутності наказів з особового складу можуть бути використані накази з основної діяльності), особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відмітки про періоди роботи (абзац другий  пункту 1 розділу II).

Обставини справи

Під час розгляду звернення встановлено, що з порушених питань заявник вже звертався до архівних установ, оскільки радгосп «Пилипчанський ліквідовано, однак питання залишилося не вирішеним. Документи на зберігання до архівної установи не здано.

Результати вжитих заходів реагування Уповноваженого

За зазначеним зверненням було відкрито провадження Уповноваженого, в межах якого скеровано відповідний  запит до Державної архівної служби України з відповідними рекомендаціями Уповноваженого.

За результатами вжитих заходів з’ясовано, що документи по радгоспу «Пилипчанський» зберігаються в Іване-Пустенській сільській раді Чортківського району Тернопільської області. 

Відповідно до частини четвертої статті 31 Закону № 3814-ХII у разі ліквідації або реорганізації державних органів, органів місцевого самоврядування, державних і комунальних підприємств, установ та організацій документи, що нагромадилися за час їх діяльності, передаються ліквідаційною комісією (ліквідатором) правонаступникам у порядку, встановленому Міністерством юстиції України, із збереженням відповідної форми власності на зазначені документи, а у випадках відсутності правонаступників - відповідним державним архівним установам або іншим місцевим архівним установам.

За реагування Уповноваженого, Іване-Пустенською сільською радою Чортківського району Тернопільської області підготовлено громадянину С. архівну довідку про його трудовий стаж за період з 01.12.1990 по 08.02.1992.

Право заявника на отримання архівної довідки про його трудовий стаж поновлено.

Нагадуємо, що у разі порушення прав, в тому числі за кордоном, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008

на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua

на гарячу лінію: 0800 501 720

за тел. 044-299-74-08