26/12/2023 10:33

За реагування Уповноваженого вжиті заходи щодо усунення проявів дискримінації за ознакою віку та дотримання вимог до реклами про вакансії (прийом на роботу)

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини звернувся громадянин К. стосовно порушень законодавства про рекламу, зокрема, виявлення дискримінаційних вимог у рекламі про вакансії (прийом на роботу), розміщених на сайті rabota.ua.

На підтвердження зазначеного заявник надав посилання на оголошення, в якому містились вимоги щодо бажаного віку кандидатів, що є порушенням норм, передбачених, зокрема, в статті 24-1 Закону України «Про рекламу», пункті першому частини п’ятої статті 50 Закону України «Про зайнятість населення», та дискримінацією за ознакою віку у сфері зайнятості.

Під час здійснення заходів реагування в межах провадження Уповноваженого за зверненням громадянина було надіслано лист-реагування до Державної служби України з питань праці (далі – Держпраці).

Зауважимо, що у період дії воєнного стану Держпраці та її територіальні органи можуть здійснювати заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю, в частині додержання вимог Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», а також з питань виявлення неоформлених трудових відносин та законності припинення трудових договорів.

Однак питання щодо дотримання вимог статті 24-1 Закону України «Про рекламу» відсутнє серед переліку питань, контроль за дотриманням яких дозволено здійснювати Держпраці в період воєнного стану.

Водночас за реагування Уповноваженого з роботодавцем-власником оголошення проведено інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо додержання вимог законодавства про рекламу в частині змісту реклами про вакансії (прийом на роботу) та наслідків для суб’єктів господарювання за порушення статті 24-1 Закону України «Про рекламу». Оголошення, яке містило дискримінаційні вимоги, – видалено.

У разі порушення/обмеження прав і свобод, неналежного реагування або відмови у наданні необхідної допомоги, громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які зазнали дискримінації за будь-якою ознакою, можуть звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: поштою або через скриньку (адреса: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008), через регіональні громадські приймальні Уповноваженого, електронною поштою: hotline@ombudsman.gov.ua  або зателефонувати на гарячу лінію: 0 800 50 17 20, 044 299 74 08.