12/02/2024 10:42

За реагування Уповноваженого вжили заходів щодо усунення порушень правил етичної поведінки посадовою особою

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини надійшло звернення стосовно порушення посадовою особою, Дніпровським міським головою, конституційних прав і свобод людини і громадянина, закріплених у статтях 3, 21 Конституції України, та Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, затверджених наказом Національного агентства України з питань державної служби від 05.08.2016 № 158 (зі змінами) (далі – Загальні правила).

Заявниця надала скріншоти негативних коментарів, дописів посадової особи у соціальних мережах, які, на думку заявниці, містили погрози та могли свідчити про вчинення кримінальних та адміністративних правопорушень дописувачем.

Уповноваженим було відкрито провадження за вказаним зверненням та надіслано листи-реагування до Національної поліції України, Національного агентства України з питань державної служби та Національного агентства України з питань запобігання корупції (далі – НАЗК).

За результатами здійсненої перевірки відділенням поліції № 7 Дніпровського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області не встановлено обставин, які б свідчили про вчинення кримінального правопорушення посадовою особою.

НАЗК встановило порушення Дніпровським міським головою вимог статей 37, 38 цього Закону та пунктів 1, 2, абзаців 1, 2, 7 пункту 3 розділу ІІ Загальних правил, а саме розміщення у соціальних мережах коментарів, в яких використовуються нецензурна лексика та принизливі висловлювання.

За виявленими порушеннями НАЗК скеровано на адресу Дніпровської міської ради та Дніпровського міського голови лист про необхідність вжиття заходів для усунення виявлених порушень та недопущення у подальшій діяльності порушень правил етичної поведінки.

Отже, за реагуванням Уповноваженого вжито заходів щодо усунення порушень правил етичної поведінки посадовою особою.

Водночас наголошуємо, що правовою основою для кодексів чи стандартів професійної етики публічних та посадових осіб органів державної служби та органів місцевого самоврядування є Закон України «Про запобігання корупції» (далі – Закон).

Відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону суб’єктами, на яких поширюється його дія, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (зокрема сільські, селищні, міські голови).

Загальні правила є узагальненим зібранням професійно-етичних вимог щодо правил поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, діяльність яких спрямована на служіння народу України і територіальній громаді шляхом забезпечення охорони та сприяння у реалізації прав, свобод і законних інтересів людини і громадянина.

Згідно з частиною п’ятою статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

При здійсненні наданих повноважень сільський, селищний, міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним – перед відповідною радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади – також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади (частина шоста статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Додержання рівних прав і свобод людини і громадянина, принципу рівності та недискримінації у діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб під час надання публічних послуг, виконання покладених на них повноважень перебуває на постійному контролі Уповноваженого.

У разі порушення/обмеження прав і свобод, неналежного реагування або відмови у наданні необхідної допомоги громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які зазнали дискримінації за будь-якою ознакою, можуть звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: поштою або через скриньку (адреса: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008), через регіональні громадські приймальні Уповноваженого, електронною поштою: hotline@ombudsman.gov.ua або зателефонувати на гарячу лінію: 0 800 50 17 20, 044 299 74 08.