24/10/2023 17:06

За реагування Уповноваженого вдалося захистити майнові права заявників

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на початку вересня 2023 року звернулась громадянка Ц. та повідомила про порушення майнових прав її та її сина.

Нормативно-правове регулювання питання

Закон України «Про звернення громадян»

Закон України «Про доступ до публічної інформації»

Закон України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини»

Податковий кодекс України.

Обставини справи

За результатом розгляду заяви громадянки Ц. встановлено, що вона є власницею земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка передана в оренду, проте в серпні 2023 року заявниця отримала від територіального управління Державної податкової служби України два податкових повідомлення-рішення з вимогою сплатити нею та її сином суму грошового зобов’язання, а саме ˗ мінімального податкового навантаження.

Вважаючи неправомірним таке рішення, заявниця звернулась до Державної податкової служби України із запитом на інформацію щодо скасування зазначених вище повідомлень-рішень, однак відповіді на нього не отримала, у чому вбачає порушення Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Результати вжитих заходів реагування Уповноваженого

В рамках розгляду звернення надіслано запит до Державної податкової служби України щодо надання інформації про результати розгляду запиту заявниці, а також щодо інформування про правомірність нарахування їй та її сину, як власникам переданих в оренду земельних ділянок, мінімального податкового навантаження.

У відповідь Державною податковою службою України поінформовано, що її інформаційний запит за своєю суттю є зверненням, а тому звернення заявниці розглянуто в порядку та строки, передбачені Законом України «Про звернення громадян».

Також зазначено, що відповідно до положень підпункту 170.14.6. пункту 140.14 статті 140 Податкового кодексу України у разі незгоди платника податку з визначеним контролюючим органом загальним мінімальним податковим зобов’язанням та/або розрахованою у відповідному податковому повідомленні-рішенні сумою річного податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб такий платник податку має право у порядку, встановленому статтею 42 цього Кодексу, протягом 30 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення звернутися до контролюючого органу для проведення звірки даних, використаних для розрахунку суми податку на доходи фізичних осіб, з наданням підтвердних документів, зокрема щодо земельних ділянок, що знаходяться у платника податку у власності та/або постійному користуванні або в оренді (суборенді, емфітевзисі), їх нормативної грошової оцінки та площі.

У разі подання платником податку до контролюючого органу правовстановлюючих документів на земельні ділянки або договорів про передачу в оренду, емфітевзис або інше користування земельних ділянок, укладених та зареєстрованих відповідно до законодавства, відомості про які відсутні у базах даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, обчислення мінімального податкового зобов’язання здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом інформації від відповідних органів про власність/користування або перехід права власності/користування на такі земельні ділянки.

Якщо за результатами звірки виявлено розбіжності між даними контролюючого органу та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, контролюючий орган протягом 10 днів, наступних за днем завершення звірки, зобов’язаний скасувати (відкликати) таке податкове повідомлення-рішення та у разі потреби надіслати (вручити) платнику податку нове податкове повідомлення-рішення разом з детальним розрахунком суми податку, складене з урахуванням результатів проведеної звірки.

Також Державною податковою службою України поінформовано, що до територіального управління скеровано доручення переглянути рішення з урахуванням наданих заявницею документів про передачу земельної ділянки в оренду, за результатами розгляду якого зазначені вище податкові повідомлення-рішення скасовано (відкликано).

Контакти за якими можна звертатися

Нагадуємо, що у разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

📌 за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

📌на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

📌 на гарячу лінію: 0800501720;

📌 за тел. 044-299-74-08.