03/02/2023 11:17

За реагування Уповноваженого поновлено право на працю військовослужбовця під час дії воєнного стану

До Уповноваженого Верховної Ради з прав людини звернувся військовослужбовець  Національної гвардії України, призваний за призовом під час мобілізації, на особливий період щодо незаконного скорочення його посади в Полтавському науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС України (далі – Полтавський НДЕКЦ МВС України), обійманої військовослужбовцем на час призову на військову службу.

За результатами заходів реагування, вжитих Уповноваженим, поновлено право вказаного військовослужбовця на збереження обійманої посади на період призову. Зокрема, керівництво МВС України підписало відповідний наказ про внесення змін до штату Полтавського НДЕКЦ МВС України, якими відновлено та збережено за заявником обійману ним посаду на час проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Додержання прав і свобод захисників та захисниць України перебуває на постійному контролі Уповноваженого.

Крім цього повідомляємо:

Відповідно до частини другої статті 119 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпПУ) працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених Кодексом цивільного захисту України, законами України «Про військовий обов'язок і військову службу» і «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів.

Право на збереження місця роботи і посади на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми власності й у фізичних осіб - підприємців, у яких вони працювали на час призову, гарантоване працівникам, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення, відповідно до частини третьої статті 119 КЗпПУ.

Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

У разі порушення роботодавцями прав військовослужбовців:

Відповідно до Положення про Державну службу України з питань праці (далі – Держпраці), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 96, державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюють Держпраці та її територіальні органи.

З метою здійснення контролю за додержанням вимог законодавства про працю військовослужбовці можуть звернутися до Держпраці:

- за адресою: вул. Десятинна, 14, м. Київ, 01025;

- за тел.: +38(044) 289-85-11;

- на E-mail для відправки звернень громадян: zvern@dsp.gov.ua.

Нагадую, що у разі порушень прав громадян України, які перебувають на службі в Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, визначених Конституцією України та Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовці можуть звернутися до Уповноваженого за адресою:

- вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- електронною поштою: hotline@ombudsman.gov.ua;

- зателефонувати на гарячу лінію: 0800501720.

Нормативно-правові документи:

- Конституція України;

- Кодекс законів про працю України;

- Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу»;

- Закон України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини»;

- Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

- Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»;

- Постанова Кабінету Міністрів України  від 11 лютого 2015 р. № 96 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці».