04/01/2024 16:05

Відвідування Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області

З метою виконання функцій національного превентивного механізму Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Закарпатській області Андрій Крючков, головний спеціаліст Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ганна Чижмар, Андріана Кацьора, Тетяна Таран  та громадський монітор Лариса Романюк здійснили планове відвідування Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області.

В день відвідування у суді перебували 7 підсудних (засуджених).

Під час відвідування групою НПМ виявили недоліки, що призводять до порушення прав підсудних (засуджених) зокрема:

доступ маломобільних груп населення до приміщень суду на 2, 3, 4 та 5 поверхи та інших залів судових засідань не є безперешкодним, архітектурна доступність відсутня для маломобільних груп населення, у вестибюлі суду є переносний пандус, який не відповідає нормам ДБН В.2.2-26:2010;

порушення права осіб на гідні умови тримання (стаття 28 Конституції України, стаття 25 Загальної декларації прав людини, пункту 6.5.2 ДБН В.2.2-26:2010.

Вимогами пункту 6.5.2. ДБН В.2.2-26:2010 передбачено, що в кожному приміщенні суду камери для підсудних (засуджених) слід передбачати виходячи з розрахунку три камери на кожну залу судових засідань для розгляду кримінальних справ. Тобто, в суді має бути додатково обладнано ще 6 камер, площа кожної камери повинна бути не менше ніж 4 м2.

В Ужгородському міськрайонному суді Закарпатської області відсутні кімнати для роботи адвоката з підсудним (засудженим) (пункт 6.5.2).          Адміністрація суду повідомила, що відсутність вищевказаних приміщень пов`язана з технічною неможливістю їх облаштування в існуючій будівлі суду через зайнятість всіх приміщень.

Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України в Закарпатській областi скерують відповідні рекомендації щодо усунення та недопущення у подальшому виявлених порушень.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел.: 044-299-74-08.