01/04/2024 17:24

Відвідування пункту тимчасового тримання 31-го прикордонного загону ім. генерал-хорунжого Олександра Пилькевича (м. Чернівці)

У межах реалізації зобов’язань України за Факультативним протоколом до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання та як реагування на інформацію, оприлюднену у медіа щодо затримання 34 осіб за 3000 м від пропускного пункту «Порубне», група НПМ у складі Представника Уповноваженого у Чернівецькій області Ірини Ісопенко, працівника Секретаріату Уповноваженого Аліни Пітей-Маляр здійснила позапланове відвідування пункту тимчасового тримання (далі – ПТТ) 31-го прикордонного загону імені генерал-хорунжого Олександра Пилькевича (м. Чернівці) (далі – прикордонний загін). Затримання здійснювалося працівниками Державної прикордонної служби України спільно із Службою безпеки України у межах кримінального провадження.

На день відвідування у ПТТ утримувалось одинадцять осіб – громадян України із числа тридцяти чотирьох осіб, затриманих за 3000 м від пропускного пункту «Порубне».

Група НПМ провела спілкування з усіма затриманими, отримала скарги щодо жорстокого поводження та такого, що принижує гідність, при затриманні. Встановлено порушення права на охорону здоров'я, медичну допомогу, що полягає у формальному підході при обстеженні затриманого. Окремі із затриманих мали тілесні ушкодження, однак це не було відображено у документації. Проаналізувавши протоколи про адміністративне затримання, спостерігається типовість при заповненні, а саме: заповнення графи «про затримання особи повідомлено», де вказано у всіх протоколах, що «від повідомлення відмовився» та «…послуги захисника не потребує, бажає захищати себе особисто».  Поспілкувавшись із затриманими, виявилося, що вони у повній мірі не поінформовані про свої права, якими вони можуть користуватися при затриманні, хоча і у всіх були підписані пам’ятки про права та долучені до особових справ. Неповідомлення близьких родичів про затримання особи є порушенням права на повагу до приватного та сімейного життя.

З метою усунення виявлених порушень прав і свобод та недопущення їх порушень у майбутньому Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини будуть скеровані листи реагування до компетентних органів.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.